Pół roku Miejskiego Portalu Foto

W grudniu 2010 roku Poznań, jako pierwszy w Polsce, uruchomił Miejski Portal Fotograficzny. Przez pół roku wraz z użytkownikami zdołał na nim stworzyć całą społeczność osób zafascynowanych pięknem i nowoczesnością miasta. Efekty tej pracy można obejrzeć w Oficjalnej Galerii Miasta, czyli internetowej bazie zdjęć, za pomocą której możliwe jest nieodpłatne pozyskanie zdjęć Poznania.

Miejski Portal Fotograficzny

Miejski Portal Fotograficzny jest nowoczesnym narzędziem skupiającym miłośników fotografii w Poznaniu. Jest to pierwsza w Polsce miejska strona poświęcona fotografii. Strona znajduje się pod adresem fotoportal.poznan.pl. Składa się z trzech części: Foto Portalu, konkursowej oraz rozbudowanej galerii zdjęć. Każdy, zaczynając od miłośników fotografii, może znaleźć na portalu coś dla siebie.

  • Foto Portal jest częścią informacyjną skierowaną do wszystkich osób zainteresowanych fotografią i wydarzeniami z nią związanymi odbywającymi się w Poznaniu. Na Foto Portalu znajdują się informacje o wystawach, konkursach, warsztatach fotograficznych oraz różne poradniki dotyczące cyfrowej obróbki zdjęć, wyboru sprzętu foto, itp.
  • Zakładka konkursowa służy do zgłaszania zdjęć do konkursu, spośród których wybierane są zdjęcia miesiąca a następnie zdjęcia edycji i w końcu roku.
  • Z kolei Galeria składa się z dwóch części: Konkursowej, w której znajdują się zdjęcia zgłaszane w poszczególnych miesiącach przez uczestników konkursu, oraz Oficjalnej Galerii Miasta, innowacyjnego w skali kraju narzędzia, przeznaczonego dla mediów, za pomocą którego dziennikarze, mogą nieodpłatnie pozyskać zdjęcia Poznania do publikacji poświęconych Miastu.

Dodatki

Portal nie powstałby gdyby nie jego użytkownicy. Dlatego też jego pomysłodawcy starają się angażować ich w różne działania, czyli np. wybór zdjęć miesiąca i edycji, dokumentowanie najważniejszych wydarzeń odbywających się w mieście, zachęcanie do wspólnego rozwijania pasji poprzez uczestnictwo w organizowanych warsztatach.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy na konkurs przesłanych zostało 804 zdjęć w trzech kategoriach: ?City of Work?, ?City of Play? i ?Kolaż?, spośród których internauci przyznawali nagrody miesiąca. W sumie nagrodzone zostały 22 zdjęcia. Galeria z finałowymi zdjęciami znajduje się pod adresem: fotoportal.poznan.pl/galeria/galeriafinalowa/.

W ciągu pierwszego półrocza trzykrotnie zorganizowano warsztaty fotograficzne. W styczniu odbyły się warsztaty poświęcone fotografii portretowej, a w czerwcu fotografii przyrody, a także architektury. Zajęcia przeprowadzone zostały przez znanych polskich fotografów: Ireneusza Graffa (byłego prezesa Związku Polskich Fotografów Przyrody), Pawła Ulatowskiego (pracował m.in. dla Gazety Wyborczej, Dziennika, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Tygodnika Powszechnego oraz w magazynie Office Designer), czy Magdę Turkel (fotografia beauty i fashion). Warsztaty ocenione zostały bardzo wysoko przez uczestników.

Użytkownicy bardzo aktywnie przyłączyli się też do ilustrowania najważniejszych wydarzeń odbywających się w mieście. Od kilku miesięcy część portalu poświęcona została prezentacji reporterskiej pasji poznaniaków. W ten sposób uwiecznione zostały takie imprezy jak: Noc Kupały, Obchody Stulecia Poznańskiej Palmiarni, Grand Turismo Polonia i wiele innych. Prace czytelników można znaleźć w Galerii ? Ostatnie Wydarzenia.

Miejski Portal Fotograficzny jest również świetnym narzędziem do prezentacji prac oraz do nawiązywania kontaktów z osobami podzielającymi fotograficzną pasję. Każdy z uczestników konkursu ma tu swój własny profil, na którym znajdują się konkursowe zdjęcia, informacje o aktywności, miejsce w zestawieniach najbardziej lubianych fotografów. Dzięki wbudowanemu systemowi pocztowemu użytkownicy mogę też nawiązywać nowe znajomości.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...