Plakatowa wystawa na Zamku

Od 26 stycznia do 23 lutego 2012 w Galerii sztuki Współczesnej ?Profil? w Centrum Kultury Zamek trwać będzie wystawa plakatów autorstwa Nikodema Pręgowskiego. Jest on wychowankiem szkoły toruńskiej i laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień. Natomiast wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 25 stycznia 2012, o godz. 18.00.

Nikodem Pręgowski

Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytu Mikołaja Kopernika. W 2005 roku ukończył studia pod kierunkiem prof. Sławomira Janiaka, od 2007 roku objął stanowisko asystenta w Zakładzie Projektowania Graficznego tego samego uniwersytetu, a w roku 2009 obronił tam pracę doktorską. Obecnie zajmuje się projektowaniem plakatów. Swoje prace prezentował między innymi w Finlandii, Belgii, Niemczech, Ukrainie, Serbii i Włoszech.

?(…) Nikodem Pręgowski traktuje swoje plakaty jako obiekty sztuki czystej, odarte z komercyjnej użytkowości. Lokuje je w muzealnych i galeryjnych salach, a nie na płotach i słupach ogłoszeniowych. W sposób oszczędny stosuje typografię, oddając obrazowi funkcję prymarną, a niejednokrotnie całkowicie rezygnuje z liternictwa, ufając w siłę przekazu ilustracji i metafory w niej zawartej oraz inteligencję odbiorcy(…)?.

prof. Witold Michorzewski

Bilety:

2 i 3 zł.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...