Jesienny i warszawski 4. Festiwal Filmowy „Pięć Smaków” zagości w listopadzie w innych miastach Polski, m.in. w poznańskiej Muzie, gdzie zabierze widzów w niezwykłą podróż do Azji.
W tym roku osią programu będzie kino Singapuru a najważniejszą sekcją – przegląd współczesnego kina koreańskiego, Taste of Korea, przygotowany we współpracy z Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei. Zaprezentowane zostaną m.in. najlepsze filmy nagradzanego na Festiwalu w Cannes Erica Khoo (m.in. My Magic, Be with me) oraz dzieła debiutujących twórców. Również w tym roku znajdą się w programie festiwalu kolejne tytuły z Tajlandii, Wietnamu, Kambodży. Festiwal odbywał się w Warszawie od 26 października do 1 listopada w kinach Muranów i KINO.LAB.
PROGRAM – POZNAŃ – MUZA
piątek 12.11
21.00 JESTEM CYBORGIEM I TO JEST O.K.
(Saibogujiman kwenchana), reż. Park Chan-wook, Korea Płd. 2006, 105 min
Ta surrealistyczna love story stanowi kolejny dowód nieokiełznanej fantazji Park Chan-wooka, eksplozję twórczych pomysłów i smakowitą zabawę różnymi gatunkami: od melodramatu po science-fiction. Film pełen groteskowego humoru, metaforycznego przekazu i pozytywnej hipnotyzującej energii.
Film był pokazywany w sekcji NOCNE SZALEŃSTWO na Festiwalu ENH.
sobota 13.11
20.00 SEN
(Bi-mong), reż. Kim Ki-duk, Korea Południowa 2008, 95 min.
Kim Ki-duk zaprasza widzów do filmowego snu, misternie budując wysmakowaną wizualnie opowieść o uczuciu łączącym dwoje osamotnionych bohaterów. Fikcja przeplata się tu z rzeczywistością, sen przenika z jawą, a teraźniejszość ? z reminiscencjami przeszłości.
TAJSKA NOC GROZY (karnet: 22 zł):
22.00 ALONE
reżyseria: Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom, Tajlandia 2007, 90 min.
Alone opowiada historię kobiety próbującej zacząć nowe życie po przeprowadzce z Tajlandii do Korei. Zaczyna odczuwać, że nie jest sama… Pim ? główna bohaterka, miała kiedyś syjamską bliźniaczkę Ploi, która zmarła podczas operacji rozdzielania. Kobieta z niepokojem odkrywa, że zmarła siostra zaczyna ją nawiedzać. Jednak Ploi nie jest typowym duchem… Połączenie filmu psychologicznego z horrorem.
23.30 SHUTTER ? WIDMO
reż. Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom, Tajlandia, 2004, 97 min.
Akcja filmu zaczyna się, kiedy młody fotograf Tun wraca ze swoją dziewczyną Jane z zakrapianej alkoholem imprezy. Potrącają samochodem młodą kobietę i przerażeni uciekają z miejsca wypadku. Później starają się wieść normalne życie. Jane dręczą koszmary senne, Tun odkrywa dziwne smugi na fotografiach, przypominające twarz zabitej przez nich dziewczyny. Przyjaciele pary zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach…
niedziela 14.11
18.30 OAZA
(Oasis), reż: Lee Chang-dong, Korea Płd. 2002, 132 min
Film przynosi krytyczną diagnozę koreańskiego społeczeństwa, punktując powierzchowność stosunków między ludźmi, rosnącą alienację i brak akceptacji dla inności. Reżyser z powodzeniem wskrzesza formułę gorzkiego miłosnego dramatu, która dotychczas z porównywalną mocą wybrzmiewała tylko w kinie Rainera Wernera Fassbindera.