Pegazy zostały rozdane

Profesor Jerzy Kucia – wybitny twórca polskiej animacji – dostał Grand Prix – Złotego Pegaza – 8 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. Został nagrodzony za najlepszy film krótkometrażowy. pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Jerzy Kucia przez lata był związany ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie, wcześniej wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in w Oberhausen, Utrechcie i Krakowie. Druga nagrodę – Srebrnego Pegaza – otrzymali Pritt i Olga Parnowie za kanadyjsko-estoński obraz „Piloci w drodze do domu”, trzecia nagrodę otrzymał David Ehrlich za chińsko-amerykańska koprodukcję pt.”Chiński fiołek”. Nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego powędrowała do austriacko-amerykańskiego duetu Gerhard Treml – Leo Calice za godzinny obraz „Na skraju Edenu”.
Nagrodę specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne zdobył Amerykanin Don Hertzfeldt za film „Świat jutra”. Podczas festiwalowej gali wręczono w sumie 10 nagród. Seanse nagrodzonych filmów – jutro/dzisiaj w konie Muza.W konkursie Animatora wystartowało kilkadziesiąt produkcji, wybranych spośród 700 propozycji, nadesłanych z 60-u krajów. „Konkurs pozwala przyjrzeć się temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji” – mówi dyrektor artystyczny Marcin Giżycki. Nadesłane filmy , zrealizowane w różnorodnych technikach, m.in. animacji rysunkowej, piaskowej, lalkowej, plastelinowej, bezkamerowej czy wycinankowej, dotykały różnych tematów. Pokazano też obrazy z wykorzystaniem technik animacji 3D, pikselacji i rotoskopii. Filmy prezentowane były w dwóch kategoriach krótko- i pełnometrażowej.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...