Październik z tańcem z NRW

Cały październik w poznańskim Starym Browarze na ul. Półwiejskiej 32 (tel. 61 859 60 22)będzie miesiącem wyjątkowym. Będzie on bowiem gościć u siebie niemieckich artystów z Nadrenii-Północnej Westfalii prezentujących swoje spektakle oraz biorących udział w projektach angażujących również polskich artystów.

Pielęgnując kilkuletnią współpracę w ramach Europejskiej Sieci Domów Tańca, Stary Browar ? na zaproszenie Tanzhaus Düsseldorf ? stanie się na miesiąc tanecznym centrum Sezonu Kultury Nadrenii-Północnej Westfalii w Polsce 2011/2012.

Celem projektu jest inicjowanie i wspieranie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi instytucjami kultury oraz artystami z Nadrenii Północnej-Westfalii, jak również umocnienie istniejących już kontaktów z ośrodkami kulturalnymi w obu krajach.

Pierwsze dni upłyną pod znakiem trzech spektakli Raimunda Hoghe, natomiast wraz z ostatnimi dniami miesiąca całość zwieńczy hiphopowa bitwa Funkin Stylez. Czas pomiędzy tymi wydarzeniami wypełni bogaty program artystyczny.

Taniec jest taką formą sztuki, która dociera do nas bezpośrednio na poziomie kinestetycznym, a często również emocjonalnym. Nierzadko niesie ze sobą znaczenia bardziej czytelne niż język. Artyści tańcząc opowiadają o ludziach i społeczeństwie, które ich ukształtowało. Tworzą coś w przestrzeni, poruszają coś w widzach.

Zaplanowano również czas i przestrzeń na wymianę myśli i doświadczeń pomiędzy artystami z Niemiec i z Polski. Wszyscy tancerze i choreografowie będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz udoskonalenia umiejętności w ramach laboratorium artystycznego, które stanie się okazją do bliższego przyjrzenia się stereotypom w relacjach polsko-niemieckich, co z kolei ma na celu przygotowanie gruntu pod przyszłą współpracę artystyczną.

Możność kontynuacji tego projektu w przyszłym roku w Düsseldorfie, dokąd Stary Browar z artystami polskimi uda się z rewizytą, nadaje całości wymiar ponadgraniczny i europejski. Projekt jest realizowany w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...