Ostatni Transatlantyk w Poznaniu

W sierpniu odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja TRANSATLANTYK FESTIVAL. W tym roku zapraszamy do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Sponsorem głównym tegorocznej edycji została ŠKODA.
GOŚCIE Swój udział w Festiwalu potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano, znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak ?Matrix?, ?Rodzina Soprano?, ?Ścigany?, ?Imperium Słońca? czy obu części ?Bad Boys?. Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Sean Young, znana przede wszystkim z roli w ?Łowcy androidów” Ridleya Scotta z 1982 r.
FILM Tradycyjnie już, do Wielkopolski zawita Transatlantyk: Mobilne Kino Škody, które przez cały lipiec i sierpień odwiedzi aż 18 miejscowości. W czasie trwania Festiwalu na Placu Wolności pojawi się jedyne w swoim rodzaju Kino Łóżkowe. W tym roku pokazy odbywać się będą w Multikinie 51, Kinie Muza, najmniejszym w Poznaniu kinie Raj i po raz pierwszy w historii Festiwalu także w Kinie Rialto. Ogłoszono też pierwsze tytuły filmowe, które wyświetlone zostaną w czasie tegorocznej edycji. Największym hitem jubileuszowej edycji jest zdobywca Złotej Palmy w Cannes “Dheepan?. Jednak lista filmowych tytułów dalej rośnie, a o ujawnionych na konferencji tytułach można przeczytać w zakładce Kino.
EDUKACJA&INSPIRACJE Poza znanym już z ubiegłego roku, niezwykle popularnym cyklem ?Coffee with…?, czyli indywidualnymi spotkaniami ?mistrza z uczniem?, przygotowaliśmy szereg interesujących nowości. Jedną z nich będzie warsztat ?Drony w produkcji filmowej?. Do współpracy zaproszono dystrybutora dronów, firmę AeroMind z Poznania oraz operatora Waldemara Strażyńskiego. Kolejne ciekawe pozycje edukacyjne to chociażby warsztat sprzętowy ?Druk 3D w filmie? czy panel ?Autyzm w filmie vs rzeczywistość?. A to jeszcze nie wszystko. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie ogłoszona rejestracja online.
MUZYKA W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej – Transatlantyk Instant Composition Contest i Transatlantyk Film Music Competiton. Zgłoszenia na pierwszy zostały już otwarte, a początek konkursu drugiego ogłoszony zostanie wkrótce. Jak co roku widzowie będą mogli bawić się wieczorami w Klubie Festiwalowym na Placu Wolności (Przylądek Arkadia +1). Tradycyjnie także inauguracja Festiwalu odbędzie się pierwszego dnia imprezy – 7 sierpnia – w czasie SUPERB Evening Gala Otwarcia, przygotowanej w tym roku we współpracy ze ŠKODĄ, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki.
X X X
Jak się okazuje Festiwal Transatlantyk odbędzie się w Poznaniu po raz ostatni. W przyszłym roku impreza zdobywcy Oscara – Jana A. P. Kaczmarka przeniesie się do Łodzi. Powodem jest zła sytuacja finansowa Festiwalu w Poznaniu. Brak stabilności i dłuższej perspektywy jest zabójczy dla tak dużej, międzynarodowej imprezy.

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...