Orlich Skrzydeł Łopot.W Hołdzie Moniuszce i Konopińskiemu

W Hołdzie Moniuszce i Konopińskiemu

Rok 2019 jest rokiem szczególnym dla Polski. Rokiem także ważnym dla wybitnych posataci polskiej kultury. Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego pod batutą Mistrza Ryszarda Łuczaka postanowił w tym roku uczcić 200-lecie urodzin Twórcy Opery Narodowej Stanisława Moniuszki i 88 lecie urodzin wybitnego barda Poznania i Wielkopolski Lecha Konopińskiego. Uroczysty koncert połączony z benefisem L. Konopińskiego odbędzie się w poniedzialek 25 listopada o godzinie 18 na deskach „Sceny Na Piętrze” przy ulicy Masztalarskiej, oczywiście w Poznaniu.

 

5 V 1819 r. urodził się Stanisław Moniuszko. Dwusetną rocznicę urodzin kompozytora uczcił Sejm RP, ogłaszając rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.
Wyjątkowość dokonań Stanisława Moniuszki jest tak wielka, że został okrzyknięty ojcem opery narodowej. Zawdzięcza to m.in. skomponowaniu oper „Halka” i „Straszny dwór”. Wcześniej na polskich scenach gościły zazwyczaj przeróbki lub spolszczenia zagranicznych tytułów. Tymczasem Moniuszko stworzył oryginalne, autorskie dzieła, oparte na motywach polskiej muzyki, w tym ludowej. Inspirował się narodową poezją m.in. Jana Kochanowskiego czy Adama Mickiewicza. Niektóre z tych perełek zaprezentuje chór

Cała Polska i Wielkopolska żyje w 2019 roku obchodami 100-lecia odbudowy polskiej państwowości w tym i odnowy życia kulturalnego.Dorobek kulturalny Poznaniaków w utrwalanie i wzbogacanie polskiej kultury jest wprost nie do ogarnięcia. Złotymi zgłoskami na tym polu zapisał się poznański poeta Lech Konopiński. W tym roku przypada 88 rocznica wielce zasłużonego dla Poznania nietuzinkowego artysty Lecha Konopińskiego.Jego wkład w rozwój wielopłaszczyznowej niwy kulturalnej Stolicy Wielkopolski jest niekwestionowany.Właśnie w roku 100 lecia odzyskania Polskiej Państwowości i 100-lecia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego chcielibyśmy,my,czyli Poznański Chór Nauczycieli imienia Ignacego Jana Paderewskiego uczcić Lecha Konopińskiego jako Wielkiego Barda Powstania Wielkopolskiego,Poznania i Wielkopolski poprzez organizację Koncertu-Benefisu „Orlich Skrzydeł Łopot”
Koncert w postaci benefisów pozwoli uczestnikom poznać nie tylko człowieka,ale i jego przebogatą twórczość.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...