Amnesty International patronuje filmowi ?Wiedźma wojny? ? wyjątkowemu filmowi o wojnie przedstawionej z perspektywy dziecka. Film wszedł do kin w Polsce 21 września. Film Kima Nguyena kręcony był w Demokratycznej Republice Kongo. Opowiada historie 14-letniej Komony. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napada grupa partyzantów. Palą domy, zabijają mieszkańców, a ją zmuszają do okrutnego zamordowania rodziców. Osierocona trafia do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastępuje karabin. Komonę nawiedzają duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegają ją o czyhającym wrogu, partyzanci uznają to za magiczny znak i dziewczynka okrzyknięta zostaje wiedźmą wojny.
Magia nie okazuje się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochuje się w 15-letnim albinosie wierzy, że zdoła uciec wojnie, los decyduje jednak inaczej. Aby przetrwać Komona musi zrobić jedno ? wrócić do rodzinnej wioski i uporać się z traumą przeszłości. Film jest nie tylko wstrząsającym obrazem wojny widzianej oczami dziecka, lecz również pozbawioną sentymentalizmu opowieścią o nadziei i silnej woli przetrwania, które w sytuacjach ekstremalnych jest w stanie odnaleźć w sobie człowiek. To również portret pamięci dziecka, naznaczonej traumatycznym w skutkach horrorem wojny.
Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach widać inspirację Jądrem ciemności Josepha Conrada oraz Czasem apokalipsy Francisa Forda Coppoli. Wiedźma wojny intryguje nie tylko tematyką, lecz również językiem filmowego wyrazu, przypominającym dokonania twórców realizmu magicznego.
Reżyser stosuje wobec widza szczególną taktykę. Sfilmowana całkowicie w naturalnej scenerii Wiedźma wojny balansuje na granicy snu i jawy, wokół dwubiegunowych tematów: delikatności i okrucieństwa, gry i wojny, miłości i śmierci. Zdjęcia do filmu kręcono w technice HD w Kongo, a główną rolę zagrała debiutująca na ekranie 14-letnia Rachel Mwanza, wówczas półanalfabetka, porzucona w dzieciństwie przez rodziców i wychowana przez babcię.
Za rolę Komony w Wiedźmie wojny otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu Berlinale, a udział w filmie diametralnie zmienił jej życie ? rozpoczęła naukę w szkole, gdzie nauczyła się pisać i czytać. Ścieżka dźwiękowa do filmu to wybrana przez reżysera kompilacja folkowej i popowej angolskiej muzyki z albumu Angolan Music 72-74.
Wiedźma wojny (Rebelle aka War Witch). Kanada 2012, 90 min. Scenariusz i reżyseria: Kim Nguyen.