W piątek, 21 października 2011, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) odbędzie się spotkanie wokół książki ?Wilhelm Brasse ? Fotograf 3444. Auschwitz 1940-1945?. Jest to wywiad-rzeka z więźniem i głównym fotografem w Oświęcimiu. Pokazany zostanie także film zawierający fragmenty wywiadu. Wstęp wolny.
Projekt ?Wilhelm Brasse. Fotograf. 3444. Auschwitz 1940?1945?
Inspiracją dla niego była wystawa ?Obok. Polska ? Niemcy. 1000 lat historii w sztuce? zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie wspólnie z Martin-Gropius-Bau z okazji pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Anda Rottenberg, kurator wystawy, zaprosiła Marię Annę Potocką, dyrektor MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Tak powstała książka i film.
W marcu 2010 roku Maria Anna Potocka przeprowadziła z Wilhelmem Brassem wywiad. Jego efektem jest książka, którą stanowią zredagowane opowieści więźnia i głównego fotografa Auschwitz, oraz film zawierający fragmenty wywiadu. Książka została opatrzona między innymi wstępem historyka Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która również opracowała tekst naukowo. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami z archiwum Wilhelma Brassego, Archiwum Fotograficznego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Yad Vashem.
Wilhelm Brasse urodził się w Żywcu w roku 1917. Jego ojciec był Austriakiem, a matka Polką. Przed wojną pracował jako portrecista w zakładzie fotograficznym w Katowicach. Za odmowę wstąpienia do Wehrmachtu został uwięziony w Oświęcimiu, gdzie od 1941 do 1945 roku pracował w Służbie Rozpoznawczej jako fotograf. Wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć więźniów, kilkaset portretów esesmanów i dokumentację kilku eksperymentów pseudomedycznych. Po wojnie wrócił do Żywca, gdzie mieszka do dzisiaj.
Więcej o projekcie znajdziesz tutaj.
Spotkanie w Arsenale
Wezmą w nim udział Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u i Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Współorganizator:
MOCAK.