Nowy dyrektor Teatru Nowego

Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał Piotra Kruszczyński na stanowisko nowego dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu. Zastąpił on na tym stanowisku odwołanego w czerwcu tego roku Janusza Wiśniewskiego. Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke, nowy dyrektor został powołany na okres czterech lat.
Najpierw Zarząd Województwa Wielkopolskiego odwołał ze stanowiska dyrektora, kierującego Teatrem Nowym od 2003 roku, Janusza Wiśniewskiego. Zarzucono mu m.in. brak realizacji zaplanowanych spektakli i nie należyte zarządzanie finansami. Później ogłoszono konkurs, w ramach którego wyłoniono pięciu najważniejszych kandydatów.

Wybrano ostatecznie Piotra Kruszczyńskiego. Jest on absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Doświadczenie reżyserskie nabył pracując na wielu scenach w Polsce, Niemczech i USA. W latach 2002-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Piotr Kruszczyński jest ponadto laureatem wielu nagród, w tym m.in. Wielkopolskiego Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie teatru (2001) i nagrody za reżyserię spektaklu „Nondum” w IX Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej (2003). Piotr Kruszczyński to także laureat Dolnośląskiego Brylantu Roku w kategorii Osobowość Twórcza (2004), był też dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...