W nocy z 14 na 15 maja 2011 odbędzie się Moc Muzeów. W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu na Starym Rynku 95/96 (tel. 61 851 98 04) w tym dniu stanie się Noc Wystaw. Z tej okazji będzie można zobaczyć wystawę malarstwa Eugeniusza Markowskiego, której wernisaż odbędzie się dzień wcześniej w godz. 17.00 ? 24.00. W Nocy Wystaw do Galerii wstęp wolny.
Eugeniusz Markowski
Urodził się w 1912 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Dyplom uzyskał w 1939 r. Brał udział w kampanii wrześniowej i walczył w obronie Warszawy. Od 1940 roku do końca 1955 roku przebywał za granicą. W tym czasie pracował krótko jako dziennikarz, a następnie dyplomata we Włoszech i Kanadzie. Był członkiem “Libera Associazione Arti Figurative? we Włoszech, brał udział w wystawach tej grupy oraz w wystawach rzymskiego “Art Clubu?. W Rzymie pracował także jako scenograf w Teatro delle Arti. Po powrocie do kraju w latach 1956-1969 pełnił funkcję dyrektora Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Belgii, Niemczech, Brazylii, Francji, Szwecji i we Włoszech. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych sztuki polskiej, w tym w wystawie “1000 lat sztuki polskiej? w Royal Academy of Arts w Londynie w 1970 r., a także w wystawach w Tokio, Meksyku, Rzymie, Pekinie, Sztokholmie, Kolonii, San Paulo, Moskwie, Adelajdzie i Nowym Jorku. Prace w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.
Jego dynamiczne w formie i kolorze obrazy wyrastają z ekspresjonizmu, wyrażają oryginalną wizję egzystencji człowieka i język symboli i metafor. Dla Enrico Prampoliniego, dada-futurysty i później członka Cercle et Carré oraz Abstraction-Création, ekspresja koloru była najważniejszą wartością malarstwa Eugeniusza Markowskiego i na tej płaszczyźnie porównywał go z Chagallem, Noldem, Kokoschką czy Soutinem. Eugeniusz Markowski zmarł 24 lutego w 2007 roku.
„W rozległym nurcie sztuki ekspresji, która zawsze wymagała ponadprzeciętnej pasji, wiary i zapału, rodziła się z wielkich emocji, gdzieś na pozycjach radykalnych, mieści się cała – malarska i rysunkowa – twórczość Eugeniusza Makowskiego.(…)Eugeniusz Markowski powiedział kiedyś: Przy pomocy swojej pasji malarskiej wyrażam pasje ludzkie. Zdanie to, już w początkowym okresie mojej fascynacji jego malarstwem wydało mi się najbardziej lapidarną formułą jego sztuki. Sztuki, która w swojej dojrzałej fazie zachowała swoją młodzieńczą witalność i werwę. Ale pierwszą pasją Eugeniusza Markowskiego- absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej- stało się życie, które poznawał w tragicznych okresach historii, w wielu rolach, na stylu różnych kultur, w różnych szerokościach geograficznych. O tym zaświadcza jego biografia. I to w jakiś sposób, moim zdaniem, zawsze uwierzytelniało prawdę i autentyczność jego sztuki, której głęboki sens odkrył już w latach 40., kiedy Eugeniusz Markowski mieszkał i tworzył we Włoszech, Enrico Prampolini – jeden z najbardziej znanych futurystów: Mówmy o Eugeniuszu Markowskim albo o gwałtowności kolorystycznej na usługach ekspresji.(…) Enrico Prampolini podkreślał również, że malarstwo Eugeniusza Markowskiego jest malarstwem instynktu, wyraża filozofię niepokoju i mistykę ludzkiej egzystencji, że przesycone jest atmosferą ironii i groteski, że bardziej jest paraboliczne niż metaforyczne.(…) Charakterystyka tej twórczości sprzed pół wieku odpowiada także opisowi, jaki mógłby wyjść spod pióra współczesnego krytyka, który zna tylko obrazy Eugeniusza Markowskiego z lat ostatnich. Czyż to nie dowód swoistej, chciałoby się powiedzieć żelaznej konsekwencji, z jaką artysta uprawia swoją sztukę, pozostając wierny własnemu temperamentowi i swoim przekonaniom, wreszcie ideałom zaszczepionym w młodości?”
Mariusz Rosiak
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Powstała jako jedna z pierwszych galerii prywatnych w Polsce. Obecnie mieści się w Warszawie i w Poznaniu. Galeria prezentuje współczesne malarstwo sztalugowe, grafikę, rysunek i rzeźbę. Zorganizowała liczne wystawy i pokazy indywidualne w Polsce oraz na świecie, m.in. w Duesseldorfie, Paryżu, Nowym Jorku, Bukareszcie i Kolonii. W Galerii odbywają się również wystawy miedzynarodowe. Prezentowano między innymi twórczość Josefa Beuys`a oraz prace profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Czynne codziennie od 11:00 ? 19:00.
Wernisaż wystawy malarstwa Eugeniusza Markowskiego i Noc Wystaw
14 maja 2011,
godz. 17.00 ? 24.00.
Wstęp wolny.