Noc Muzeów w Poznaniu

Noc Muzeów to ta wyjątkowa noc, kiedy nawet najbardziej zapracowani i zabiegani znajdują czas na odwiedzenie muzeum. Z roku na rok liczba uczestników rośnie, a w Poznaniu osiągnęła już ponad 75 000. Noc Muzeów odbędzie się 17.05.2014, godz.17.00-01.00Muzea oferują bezpłatny dostęp do swoich zbiorów, ale przecież to nie jest jedyny powód oczekiwania w długich kolejkach na wejście.W tę jedyną noc, oprócz stałych ekspozycji, można obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, koncertach, projekcjach filmów. Oferta jest tak bogata, że nie sposób nadążyć ze wszystkim, należy wybrać najbardziej interesujące dla siebie propozycje.
Muzeum Narodowe zaprasza między innymi na wykłady o portretach trumiennych, o pejzażach malowanych w XIX wieku, o malarstwie okresu oświecenia. Studenci historii sztuki spotkają się ze zwiedzającymi przy obrazach. Propozycja ta jest doskonałą sposobnością nauki poznawania i rozumienia malarstwa, jego miejsca, roli i znaczenia.
Muzeum Instrumentów Muzycznych przygotowało wraz z Politechniką Poznańską specjalną aplikację edukacyjną. ?Klawikord Haasa? pozwala na zapoznanie się z mechaniką i historią klawikordu oraz umożliwia ?przyjrzenie się? w technice 3D temu instrumentowi. Jest to pierwsza tego typu propozycja zapoznania się z instrumentem. Zainteresowani twórczością C.P.E. Bacha mogą odbyć ?muzyczną podróż? od muzyki solowej i kameralnej po orkiestrową, uczestniczyć w prelekcji na temat kompozytora, a także w ?Muzycznych dobranockach?- opowieściach z muzyką na żywo. Dopełnieniem bogatej propozycji są koncerty.
Ulicę Święty Marcin odwiedzamy wszyscy, ale ile potrafimy powiedzieć o jej historii oraz o obiektach się tam znajdujących? W Noc Muzeów mamy okazję uczestniczyć w wykładzie o secesji na Świętym Marcinie oraz w tematycznych wycieczkach- zwiedzaniu ulicy z przewodnikiem. W kinie Pałacowym będzie okazja na spotkanie z Krzysztofem Millerem, znanym fotoreporterem wojennym.
Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów będzie możliwość zapoznania się z kolekcją minerałów, skał oraz największym fragmentem Meteorytu Morasko (260 kg). Muzeum Archeologiczne zaprasza na ?Noc ze skarbami?. Właśnie pod tym hasłem odbędą się w gmachu tej instytucji wykłady, wystawy, gra muzealna. Warto zwrócić uwagę na projekcje filmów: ?Półtora pokoju, czyli sentymentalna podróż do ojczyzny? (w reż. A. Chrzanowskiego o Josifie Brodskim), ?Czuły barbarzyńca? ( zekranizowany na podstawie prozy Bohumila Hrabala), ?Cyganka Aza? (z muzyką na żywo). Zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, przygotowano bogatą ofertę zajęć. Już od godziny 11.00. dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach ?Jak zostać wojem?? i ?Co robiły damy, gdy panowie wojowali??. Ponadto w godzinach późniejszych odbędą się warsztaty plastyczne, fotograficzne, układania bukietów. To tylko w zarysie naszkicowany program tegorocznej Nocy Muzeów. Pełen program zamieścimy wkrótce na stronie www.estrada.poznan.pl

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...