Nieznany impresjonizm

„Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” w CK ZAMEK w Poznaniu. Wyjątkowe XIX-wieczne grafiki francuskie w Polsce.
W poznańskim Centrum Kultury ZAMEK na początku przyszłego roku dojdzie do wyjątkowego spotkania ze sztuką. W Sali Wystaw pojawią się grafiki najwybitniejszych artystów impresjonistów. „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu potrwa od 9 stycznia do 29 marca 2020 roku.

„Impresja: Wschód Słońca” Claude’a Moneta wystawiony w 1874 roku, w dawnym studiu fotografa Nadara, zainspirował nie tylko cały nurt w historii sztuki, ale także rozpoczął rewolucję w dziedzinie technik artystycznych i w sposobie myślenia o sztuce.

Choć sam pozostał wierny malarstwu, to Édouard Manet, Camille Pissarro, Paul Cézanne, Pierre-Auguste Renoir, Berthe Morisot oraz Mary Cassatt zdecydowali się tworzyć także w innych technikach. Mimo że grafiki ich autorstwa są w większości nieznane szerszej publiczności, to stanowią fascynujące przedłużenie i dopełnienie sławnych dzieł malarskich.
Lucien Pissarro według Camille Pissarro, „Kobiety pielące trawę” (1894) Foto: Ashmolean Museum, Uniwersytet Oksfordzki / © Ashmolean Museum, University of Oxford / CK ZAMEK w Poznaniu
Lucien Pissarro według Camille Pissarro, „Kobiety pielące trawę” (1894)

Kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej (depozyt Pissarro Family Collection) z Muzeum Ashmolean (Oxford) należy do najbardziej znaczącego archiwum impresjonistów poza Francją. Na wystawie „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” pokazanych zostanie 35 prac graficznych takich autorów jak: Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cezanne, Auguste Renoir, Henri de Toulouse Lautrec, Edouard Manet.

Ekspozycja zostanie wzbogacona o 10 prac artystów francuskich XIX i XX wieku (m.in. Sisley, Toulouse-Lautrec, Bonnard) pochodzących ze znakomitej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, jak również o XIX-wieczny warsztat graficzny. Omówiony zostanie przy okazji rozwój technik druku, takich jak: akwaforta, akwatinta czy sucha igła oraz znaczenie grafiki warsztatowej dla rozwoju impresjonizmu i europejskiej sztuki nowoczesnej.

„Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu potrwa od 9 stycznia do 29 marca 2020 roku. Wystawie będzie towarzyszyć program edukacyjny (wykłady, warsztaty, spotkania, oprowadzania) oraz program filmowy.

x

Zobasz także

„28 Dni” w Malarni

Spektakl traktuje o 28 dniach kobiecego cyklu – o procesach, jakim podlegają kobiety, o biologii ...