Niestałe okno zamkowe

W poznańskim Zamku jest jedno takie okno, można powiedzieć, że monstrualnych rozmiarów – ponad 7 metrów wysokości! W związku z remontem, któremu sukcesywnie poddawany jest cały budynek, w ostatnią środę, 9 marca 2011, rozpoczęła się jego wymiana. Teraz okno ulegnie całkowitym zmianom, co świadczy tylko o jego niestałości. Przy okazji Maciej Kaczyński zrobił mu specjalną sesję zdjęciową.

Wymieniane okno, widoczne od strony ul. Święty Marcin, zostało wykonane w czasach wojennej przebudowy zamku, jego oszklenie pochodzi więc z lat 60. XX wieku. Dotychczasowe żółte szkło wymienione zostanie na specjalne jasne, witrażowe szyby – dzięki temu w zamku pojawi się więcej światła, bo gdzie jest światło, tam jest też życie.

W Zamku od kilku lat trwa, powodowana głównie złym stanem technicznym, systematyczna wymiana okien (stolarka większości z nich pochodzi z czasów II wojny światowej). W tej chwili oprócz okna widocznego na zdjęciach (dokładne wymiary: 716 cm x 256 cm) wymienione zostanie także okno na parterze (wymiary: 256 cm x 90 cm), a w niedalekiej przyszłości także potężne okno od strony Al. Niepodległości. Konsultowana z Miejskim Konserwatorem Zabytków zmiana oszklenia na witrażowe spowoduje, że klatki schodowe i korytarze w zamku zostaną doświetlone, co doda im odrobiny życia.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...