Muzyka przy Trubnej

W sobotę, 12 marca 2011, o godz. 19.30 w kinie Muza będzie można zobaczyć radziecki film obyczajowo propagandowy z 1928 roku, w reżyserii Borysa Barneta, o antymieszczańskiej wymowie pt. ?Dom przy Trubnej?. Pokazowi, który trwać będzie 64 minuty, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Dawida Szczęsnego.
Borys Barnet
(1902-1965) to radziecki reżyser filmowy i aktor. Pracował dla słynnej wytwórni Meżrabpom?Ruś, jedynej wówczas wytwórni w Związku Radzieckim, która była spółką z udziałem kapitału zagranicznego.

?Dom przy Trubnej?

Lata dwudzieste. Do Moskwy przyjeżdża wiejska dziewczyna Parania. Zostaje służącą w mieszczańskiej konserwatywnej rodzinie. Zatrudniający ja Golikow zmusza Paranie do niewolniczej pracy. Jednakże w radzieckiej Rosji służące mają swój związek zawodowy. Przynależność do związku umożliwia Parani udział w życiu społecznym i poszerza świadomość prostej dziewczyny. Golikow nie tylko nie może jej już wykorzystywać, ale nawet musi wypłacić jej wysokie odszkodowanie. W filmie Borys Barnet pragnął uchwycić obraz porewolucyjnej stolicy. Filmując moskiewskie kamienice dal prawie dokumentalny zapis życia jej mieszkańców. Widzimy pranie rozwieszone na sznurach, lokatorów rąbiących drewno na poszczególnych piętrach, tak ze tynk sypie się ze ścian i bezdomne koty błąkające się po klatce schodowej. Szczególnie interesujące są filmowe zdjęcia ulic. Operator zarejestrował na taśmie domy, tramwaje i wystawy sklepów. Film ten wprowadza w autentyczną przeszłość Rosji. Aktorzy grają bez charakteryzacji i wydają się zwykłymi ludźmi z tłumu.

Muzyka na żywo: Dawid SzczęsnyDawid Szczęsny
to połówka zespołu Niwea i jedna z największych nadziei polskiej sceny elektronicznej. Eksperymentuje z płytami winylowymi, zgrywaniem sampli i opracowywaniem ich na komputerze w melancholijne kolaże dźwiękowe. Sięga po albumy z elektroniką, jazzem i muzyką współczesną.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...