Od 7 czerwca 2014 r. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza przy Starym Rynku 84 w Poznaniu zaprasza po przebudowie oraz renowacji budynku i ekspozycji.
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza powstało w czerwcu 1978 roku dzięki fundacji Ignacego Mosia (z 1977 roku) jako jeden z oddziałów Biblioteki Raczyńskich w pionie Zbiorów Specjalnych. 35 lat dotychczasowej działalności muzeum podsumowujemy jako etap w pewnym stopniu zamknięty, ściśle związany z osobą Ignacego Mosia.
Funkcjonowanie muzeum było uwarunkowane ograniczoną przestrzenią i pierwotnym założeniem, że będzie to tylko miejsce prezentacji kolekcji bez perspektyw dalszego rozwoju. Napływ obiektów oraz rozwinięcie działalności edukacyjnej i popularnonaukowej sprawiały, że coraz częściej padało pytanie ? jak długo możemy w tej przestrzeni prowadzić działalność bez uszczerbku dla zbiorów i komfortu zwiedzających?
Przełomem w historii muzeum był bez wątpienia rok 2007 i podjęcie decyzji przez organizatorów placówki o konieczności modernizacji budynku i przystosowania go do współczesnych oczekiwań ekspozycyjnych i rozwiązań technicznych. Przedstawiony projekt autorstwa architekt Agnieszki Sowy-Szenk (współpraca Tomasz Szenk) uzyskał wysoką ocenę. Środki na realizację przebudowy i renowacji uzyskano z budżetu miasta Poznania i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Muzeum Sienkiewicza przy poznańskim Starym Rynku zamknięto dla zwiedzających jesienią 2010 roku. W czerwcu 2011 r. udostępniono je wykonawcom. W tym roku prace zostały ukończone.
Projekt uwzględnił modernizację wszystkich ścian oraz instalacji w budynku: kanalizacyjnej, elektrycznej, systemu grzewczego. Uwzględniono dobór nowych systemów oświetleniowych niezbędnych do funkcjonowania w muzeum, które gwarantują atrakcyjne wyeksmitowanie wystaw i detali architektonicznych. Koncepcja nowej aranżacji ekspozycji stałej z adaptacją dodatkowych pomieszczeń i nowoczesne rozwiązania techniczne miały na celu nie tylko poprawienie komfortu zwiedzania, ale także dokonanie korzystnych zmian w organizacji pracy. Przy planowanych zmianach należało przede wszystkim pamiętać o głównych zadaniach muzeów, które mają za podstawowy cel zbieranie, zabezpieczanie, opracowywanie i prezentowanie zbiorów. Wszystkie plany przebudowy i renowacji z nową aranżacją ekspozycji muzeum zostały podporządkowane nadrzędnej idei, tj. zachowania dotychczasowego klimatu. Klimatu wynikającego z misji narzuconej przez fundatora Ignacego Mosia i jego niezwykłej indywidualności, co stanowi o odrębności tej placówki.
Dokonane zmiany poprawiają warunki pracy, dają przestrzeń, środki techniczne do realizacji zadań. Wspierają rozbudowany program edukacyjny dla zróżnicowanych grup wiekowych, poszerzają go o atrakcyjniejsze formy audiowizualne. Żeby to osiągnąć, należało wygospodarować nowe pomieszczenia, które pozwoliłyby na odizolowanie części edukacyjnej dla grup zorganizowanych od części przeznaczonej dla indywidualnych czytelników. Jedyną możliwością pozwalającą rozwiązać ten problem była adaptacja piwnic o łącznej powierzchni ok. 100 m kw., z czego na cele kompleksu dydaktycznego zagospodarowano ok. 50 m kw. Dodatkowym efektem tej przebudowy jest pokazanie zabytkowych elementów kamieniczki, takich jak fragmenty murów z XVI w. Uczestniczącym w zajęciach edukacyjnych towarzyszył więc będzie ,,świadek historii?.
Dla potrzeb muzeum zaadaptowano też poddasze, stworzono zaplecze magazynowe, którego nie było.
Przebudowa siedziby muzeum miała także ważny cel: przystosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (winda), niewidomych i niedowidzących (na ekspozycji specjalna trasa zwiedzania). Mimo szerokiej oferty muzeum dla tych zwiedzających, natrafiali oni na przeszkody techniczne (ekspozycja na trzech kondygnacjach). Problem ten dzięki pracom modernizacyjnym został rozwiązany prawie w 100 procentach .
Oprócz ułatwień technicznych u Sienkiewicza zrealizowano także nowe spojrzenie na ekspozycję. Idąc z duchem czasu wymieniono sprzęt ekspozycyjny, oświetlenie, wprowadzono system multimediów.
– Muzeum po 35 latach istnienia wychodzi naprzeciw dzisiejszym wymogom, dostosowując się nowymi rozwiązaniami technicznymi i uatrakcyjnieniem przekazu do współczesnego odbiorcy. Niemniej jednak część sal zachowuje swój charakter XIX-wiecznych salonów, tym samym klimat epoki nie zniknie, a multimedia będą pełnić głównie rolę informacyjno-uzupełniającą. Przez wszystkie lata funkcjonowania placówki priorytetem było ukształtowanie i zachowanie indywidualnego jej charakteru ? i nadal tak jest. Czas, w którym żyjemy i fascynacja multimediami nie powinny mieć wpływu na podstawowy cel istnienia każdego muzeum powołanego do zachowania pamiątek ?przeszłości dla przyszłości? oraz obcowania z oryginalnym eksponatem ? mówi Anna Surzyńska-Błaszak, kierownik muzeum.
Przebudowa kosztowała 3 mln 550 tys. zł. Milion 643 tys. pochodziło z WRPO, resztę sfinansowało miasto. Dużą część wydatków pochłonęły ekspertyzy archeologiczne, architektoniczne i geologiczne.
Kierownictwo liczy, że nowoczesność przyciągnie nowych odwiedzających. Placówka musi tętnić życiem, bowiem warunkiem przyznania dotacji unijnej jest zwiększenie frekwencji o 30 proc.
Okazja ku temu będzie już w najbliższą sobotę 7 czerwca. W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza będzie można uzyskać autograf wnuka pisarza ? Juliusza Sienkiewicza. Wystarczy przyjść do muzeum w godz. 10.00-13.00 z książką autorstwa Henryka Sienkiewicza lub zakupić w muzeum Wspomnienia o Ignacym Mosiu (10 zł).
Ponadto do muzeum trafiła właśnie replika Medalu Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza. Medal Nagrody Nobla został wypożyczony na pół roku Muzeum Literackiemu Henryka Sienkiewicza w Poznaniu dzięki uprzejmości prawnuczki pisarza ? Hanny Dziewanowskiej z Oblęgorka, która sprawuje nad nim pieczę w imieniu rodziny Sienkiewiczów. Rodzina posiada tę replikę medal od pięciu lat ? oryginał wraz z dyplomem zaginął bowiem w czasie Powstania Warszawskiego.
– Ciekawostką jest fakt, że tylko i wyłącznie najbliższa rodzina i spadkobiercy mogą się ubiegać w Akademii Szwedzkiej o replikę. Nie otrzyma jej żadna instytucja nawet tak blisko związana z Sienkiewiczem jak nasze muzeum ? wyjaśnia Anna Surzyńska-Błaszak. – Medal otrzymaliśmy na moją imienną prośbę i spotkaliśmy się z życzliwym i natychmiastowym odzewem.
Muzeum czynne: od wtorku do piątku w godz. 9.00?17.00; w soboty od 9.00?16.00 ? wstęp bezpłatny. W poniedziałki, niedziele i święta nieczynne.
Do końca czerwca wstęp kosztuje 1 złotówkę!
Materiały: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu