„Mój teatr” zastępowo

Spektakl ?Zastępstwo? starający się udzielić poważnej odpowiedzi na pytanie, co takiego jest ostatnim ogniwem w łańcuchu niepowodzeń współczesnego teatru, zostanie wystawiony 28 października i 4,5, 12 listopada 2011, zawsze o godz. 19.00 we wciąż nowym poznańskim ?Moim teatrze” na ul. Gorczyczewskiego 2 (tel. 502 68 58 87).

Praca aktora polega na tym, żeby wcielać się w różne postaci. Istnieje nawet dość powszechne przekonanie, że im bardziej aktor się wcieli, tym lepszym jest aktorem. Tak więc aktor robi wszystko, żeby postać, w którą się wciela, była jak najbardziej wiarygodna i autentyczna. Gotów jest nawet do poświęceń i wyrzeczeń, uczy się tekstu na pamięć, chudnie, albo tyje, w zależności od roli. Bywają aktorzy, którzy zanim się wcielą w postać, poznają jej środowisko, obyczaje, bywa że prowadzą nawet coś w rodzaju badań socjologiczno—psychologicznych i dobrowolnie np. zamykają się w szpitalach dla umysłowo chorych, lub spędzają długie miesiące w amazońskiej dżungli. A wszystko tylko po to, żeby potem na scenie stać się kimś do końca wcielonym. Wypełnić postać całkowicie swoim aktorstwem, a więc oszukać widza.
Im lepiej aktor wciela się w daną postać, tym widz łatwiej daje się oszukać, choć doskonale wie, że na scenie nie stoi niebezpieczny wariat, albo brodaty człowiek dżungli, tylko aktor. A jednak daje się oszukać i do tego płaci za to pieniądze. W każdym innym wypadku takie oszustwo byłoby ścigane i karane z całą surowością prawa. Tymczasem w teatrze coś takiego uchodzi na sucho. Można więc stwierdzić, że gdyby do teatru przyszedł prawdziwy oszust i ludzi oszukał, to nikt by go po sądach nie włóczył. A gdyby do tego podał się za aktora, to jeszcze po oszustwie publiczność zgotowałaby mu owacje. Z drugiej jednak strony aktor przebrany za kalekę i wyłudzający w ten sposób pieniądze na ulicy niechybnie stanąłby przed surowym obliczem strażnika miejskiego… Dość paradoksalna sytuacja, czyż nie?

?Zastępstwo?, choć momentami zabawne, pełne jest podobnych, paradoksalnych sytuacji.

Informacje:
Scenariusz: Artur Beling, Marek Zgaiński
W roli głównej: Tadeusz Falana

Uwaga:
Spektakl został nagrodzony za debiut na OFTJA w Toruniu

Bilety:
25 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...