„Malewicz. Ukraiński kwadrat”

Film „Malewicz. Ukraiński kwadrat” to film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia o malarzu, które udało się pozyskać, oraz komentarze światowych badaczy, pozwalają nam na nowe spojrzenie na osobowość wielkiego supermatysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.
Film jest poświęcony Kazimierzowi Malewiczowi w 140. rocznicę urodzin. Zdaniem wielu ekspertów był to jeden z dziesięciu najważniejszych artystów, których prace z początku XX wieku wpłynęły na rozwój sztuki przed 100 laty.

Film reżysera Wołodymyra Lutskiego skupia uwagę widza na ukraińskiej części jego działalności artystycznej, jeszcze mało zbadanej. Głównym celem twórców było odkrycie i pokazanie ukraińskich korzeni artysty. Co interesujące, podczas nagrywania filmu dokonano kilku odkryć — np. zostało ustalone miejsce urodzenia Malewicza w Kijowie.

W Los Angeles, w Getty Center, dokąd przyjechała pisarka, historyczka i badaczka twórczości Malewicza Tatiana Filevska zostały pokazane kolorowe oryginalne skrypty storyboardy, które artysta planował sfilmować ze swoim kolegą, awangardowym reżyserem Hansem Richterem. W ostatnich latach próbowano nakręcić na podstawie tych materiałów film, ale nie są one jeszcze wystarczająco zbadane. Prezentowany film jest pierwszą próbą zaznajomienia publiczności z tym elementem twórczości Malewicza, jak też jest próbą realizacji pomysłu artysty, ale już z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Przy filmie pracowało wielu ekspertów z Ukrainy, Holandii, Francji, Polski, Białorusi i każdy z nich opowiada o fragmencie życia artysty.

„Malewicz” powstał jako wspólna produkcja ukraińskiej firmy FRESH PRODUCTION GROUP (producenci Oleg Shcherbina, Julia Chernyavska, Eugene i Olga Zakharovy) i włoskiej firmy Pilgrim Film (producenci Andrea Magnani, Gianpaolo Smiralya Stefano Basso i Kiara Barbeau). Całość została sfinansowana przez ДержКіно України i Ministerstwo Kultury Włoch.

Film Dmytro Dżulaja/Dzhulaya
Produkcja: Radio Swoboda

Napisy w j. polskim

KIEDY: 9.05 GDZIE: Kino Pałacowe Centrum Kultury „ZAMEK” O KTÓREJ: 17:30

DODATKOWO!
POKAZ FILMÓW:
Planowane są pokazy trzech krótkich filmów projektu Ukrainer:
1. Kobzarstwo i ukraińska bandura
2. Przestrzenie artystyczne na Wschodzie Ukrainy
3. Dawne rzemiośło tworzenia tak zwanych „Liżnyków” na Huculszczyźnie
(10:54 min, 7:35 min, 11:43 min,)
KIEDY: 9.05
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury „ZAMEK”
O KTÓREJ: 17:00-17:31

Wstęp 2 zł
Centrum Kultury Zamek

Po tym, jak z ukraińskiego rynku medialnego wycofał się National Geographic, nie pojawił się żaden nowy projekt dla odbiorców inteligentnych mediów i niespodziewanych odkryć geograficznych.

O PROJEKCIE:

Przez ostatnie lata Ukraińcy aktywnie emigrowali lub przeprowadzali się do wielkich miast, stopniowo opuszczając swoją małą ojczyznę, tak naprawdę nic o niej nie wiedząc. Historie małych miejscowości nie zdobywały rozgłosu, były przechowywane w rodzinnych archiwach i stopniowo zacierały się w pamięci.

Zwykle nasze państwo trafia do światowych mediów z powodu politycznych lub kłopotów ekonomicznych, wojny lub katastrof. Ci nieliczni obcokrajowcy, którzy tu docierają, opisują Ukrainę zupełnie inaczej, niż nasze media. Dla postronnego obserwatora Ukraina jest niespodzianką, ciekawostką, nieprzewidywalną i kolorową. A w jaki sposób postrzegają swój kraj Ukraińcy? Dlaczego, wracając z zagranicy, przede wszystkim zwracają uwagę na szarość, negatywy, nieuprzejmość i brutalność wielkich miast? Może dlatego, że medialnie Ukraina dla samych Ukraińców wygląda nieładnie?
Wewnętrzna turystyka w Ukrainie jest słabo rozwinięta, sieć transportowa daleka od doskonałości. Wielu Ukraińców w ogóle nigdy nie przekraczało granic swojego regionu. Ci z nas, którzy sporo podróżują po Ukrainie, mogą zauważyć, jak mało wiemy o sąsiednich regionach i o całym kraju.

Aby zmienić ten stan rzeczy, założyliśmy Ukraїner – nowy projekt medialny, mający za cel drogą rzetelnych badań zrozumienie i sformułowanie, kim jesteśmy.

XII edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania #poznanwspiera
Wydarzenia odbędą się w ramach XII edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

x

Zobasz także

Tydzień filmu niemieckiego

29 listopada w Kinie Muza w Poznaniu rozpocznie się kolejna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego! Pokażemy ...