W sobotę, 24 września 2011, o godz. 20:00 w Kapitularzu Fary Poznańskiej. (wejście przez Cafe Misja) w ramach VI Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim odbędzie się ” koncert zespołu Musica Maxima pn. „Muzyczne dziedzictwo Poznania?. Usłyszeć będzie można utwory z repertuaru działającego w XVIII i XIX wieku i związanego z Farą zespołu wokalno-instrumentalnego. Wstęp wolny.
Zespół
MUSICA MAXIMA to zespół wokalno ? instrumentalny powołany przez Stowarzyszenie Musica Patria. Nawiązuje on do dawnej tradycji kapel muzycznych działających w Rzeczypospolitej. W XVIII wieku działało takich zespołów na terenie naszego kraju kilkaset. Były tworzone zarówno w środowiskach dworów magnackich i szlacheckich, jak i kościelnych, klasztornych i miejskich. To niebywałe bogactwo powszechnego muzykowania i zapotrzebowania społeczeństwa na muzykę nie jest niestety udziałem dnia dzisiejszego w takim stopniu jak niegdyś. Działalność zespołu MUSICA MAXIMA ma na nowo tę ideę upowszechnić w jak najszerszych kręgach naszego społeczeństwa.
Skład zespołu:
Głosy:
soprany: Dagmara Barna (solo), Zuzanna Maciejek, Aleksandra Pałka, Magdalena Pydych
alty: Magdalena Szcześniewska (solo), Sonia Wronkowska, Izabela Grunwald, Hanna Pietraszko
tenory: Paweł Frasz, Łukasz Czartowski
basy: Grzegorz Sobczak (solo), Szymon Ratajczak, Tobiasz Gotfryd
Instrumenty:
skrzypce I: Karolina Kaiser, Aleksandra Cienkowska
skrzypce II: Olga Kunicka, Agata Szulc
altówka: Zyta Zalewska
flet: Ewa Biały
oboje: Dagmara Winnowicz, Katarzyna Krępacka
fagot: Mateusz Nowicki
trąbki: Arkadiusz Hawro, Andrzej Regiec
waltornie: Mateusz Cendlak, Jakub Chomicki
Basso Continuo:
Małgorzata Ruszniak ? wiolonczela
Jan Kołacki ? kontrabas
Koncert
Utwory prezentowane przez zespół obejmują dzieła zarówno kompozytorów polskich związanych z Poznaniem i Wielkopolską, jak i zagranicznych. Ponowne wskrzeszenie tej muzyki pozwoli mieszkańcom naszego miasta na powtórne utożsamianie się z dziedzictwem, które w minionych wiekach było udziałem tego miejsca.