Made up love song with Alina

W Galerii Fotografii ?pf? w Centrum Kultury Zamek na ul. Święty Marcin 80/82 w Poznaniu, od 2 lutego do 11 marca 2012 trwać będzie wystawa Bettiny von Zwehl. Zobaczyć na niej można dwie serie portretowe tej artystki ? ?Made up love song? i ?Alinę?. Wystawa nosi tytuł: ?Made up love song i inne prace?, a wernisaż odbędzie się 1 lutego 2012, o godz. 19.00.
Wystawa w Galerii ?pf? jest drugą na świecie prezentacją projektu ?Made up love song? i zarazem pierwszą w Polsce ekspozycją dzieł tej fotografki. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z artystką, które odbędzie 2 lutego w Galerii ?pf?. Na wystawę składają się:

1. ?Made up love song?, czyli najnowszy projekt Bettiny von Zwehl – seria profilowych miniatur portretowych, zrealizowanych w trakcie rezydencji fotografki w londyńskim Victoria & Albert Museum. Każda z 34 fotografii przedstawia tę samą postać ? Sophię, która przez kilka miesięcy pozowała artystce.


Bettina von Zwehl, z cyklu Made up love song, part 34, 2011

W kolejnych ujęciach Bettina von Zwehl zwraca uwagę na drobiazgi, śledzi niezauważalne zmiany i subtelne niuanse wizerunku modelki. Za sprawą specyficznego oświetlenia, delikatnie wydobywającego postać z ciemnego tła, profilowego ujęcia oraz charakterystycznego dla miniatur okrągłego kadru, prace te silnie nawiązują do tradycyjnych malarskich dzieł tego gatunku.

2. Seria ?Alina? – 4 prace z roku 2004, które są przeciwwagą dla wzorowanych na dawnych dziełach miniatur. Przedstawiają one postacie kobiet w podobnym wieku, które zostały sfotografowane w zaciemnionym pomieszczeniu przy pomocy lamp błyskowych. Wszystkie one pozują w trakcie odsłuchiwania utworu ?Dla Aliny? estońskiego kompozytora Arvo Pärta. Ascetyczna, zimna i neutralna biel tła tych portretów przywodzi na myśl surową estetykę współczesnych fotografii.


Bettina von Zwehl, z cyklu Alina, No 8, 2004

Bettina von Zwehl
(ur. 1971 w Monachium) mieszka i pracuje w Londynie. Jest absolwentką: Royal College of Art i London College of Printing. Obecnie należy do grona najbardziej rozpoznawalnych fotografek współczesnych. Prace Bettiny von Zwehl znajdują się w wielu uznanych kolekcjach sztuki współczesnej (m.in. The Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie, The British Council Collection w Londynie). Uczestniczyła ona w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Kurator:
Witold Kanicki.

Bilety:
2 i 3 zł.

Wystawa Bettiny von Zwehl zrealizowana została dzięki wsparciu British Council oraz dzięki uprzejmości artystki i Purdy Hicks Galery w Londynie.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...