Lampart w Seniorze

We wtorek, 19 kwietnia 2011, o godz 15:30 w filmowym Klubie Seniora naszego poznańskiego kina Rialto mieszczącego się na ul. Dąbrowskiego 38 (tel. 61 847 53 99) zostanie wyświetlony dramat historyczny z 1963 roku, w reżyserii Luchino Viscontiego, pt. ?Lampart?. Jest to ekranizacja powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusy o tym samym tytule.

O filmie:
Film zachowuje najważniejsze wątki swojego pierwowzoru, czyli powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusy. Jego akcja rozgrywa się na Sycylii w latach 60. XIX wieku. Główną postacią ?Lamparta? jest książę Don Fabrizio Salina (Burt Lancaster), głowa możnego sycylijskiego rodu. Na wyspie triumfują żołnierze Giuseppe Garibaldiego, a arystokracja stopniowo podupada i traci wpływy. Don Fabrizio Salina próbuje znaleźć miejsce dla siebie i swojej rodziny w nowych, jednoczących się, Włoszech. Zachodzące zmiany symbolizuje małżeństwo cynicznego i sprytnego siostrzeńca księcia, Tancrediego Falconeri (Alain Delon), z pochodzącą z mieszczaństwa, acz bogatą, piękną Angeliką (Claudia Cardinale).

Długość filmu waha się od 151 (wersja hiszpańska) do 205 minut (wersja premierowa). Najczęściej spotykaną jest jednak wersja 187 minutowa.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...