Książkowy „Świat przedstawiony”

We wtorek, 31 stycznia 12012, o godz. 18.00 w Sali pod Zegarem w Centrum Kultury ?Zamek? w Poznaniu na ul. Święty Marcin 80/82, odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu poświęconego problemom języka sztuki we współczesności. Cykl ten składać się będzie z 9 części, a w skład każdej z nich wchodzić będzie debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach. Wstęp wolny.

Podstawowym celem projektu ?Świat przedstawiony? jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności (miejsca literatury, funkcjonowania demokracji, niesprawiedliwości społecznej, kłamstwa w dyskursach publicznych i przestrzeni prywatnej, roli prowincji, kryzysu Kościoła, znaczenia marksizmu, zmiany relacji we wspólnocie europejskiej, złudzeń, rozczarowań i nudy w kulturze współczesnej).

  • Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty?
  • Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi?

Każdy ze składników programu będzie oscylować wokół tych fundamentalnych pytań. Gośćmi spotkań będą literaci, dziennikarze i naukowcy, osoby z autorytetem i dużym, cieszącym się uznaniem dorobkiem, autorzy dyskutowanych książek. Będą oni nie tylko publicznie debatować między sobą, ale też dyskutować w ramach warsztatów (seminariów) w gronie szczególnie zainteresowanych studentów i naukowców poznańskich uczelni oraz, w ramach lekcji w wybranych liceach, rozmawiać z młodzieżą, przybliżając i popularyzując tematykę programu.

Spotkanie 1: ?Po co książki. Czy to już naprawdę koniec??

Debata z udziałem: Grzegorza Gaudena, Dariusza Nowackiego i Pawła Dunin-Wąsowicza.
prowadzenie: Robert Mirzyński.

Grzegorz Gauden
(1953) ? dyrektor Instytutu Książki. W 1999 został prezesem zarządu spółki ?Presspublica?, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika ?Rzeczpospolita?. Pełni funkcję wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, a także Stowarzyszenia ?Polska Książka?.

Dariusz Nowacki (1965) ? krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor kwartalnika kulturalnego ?Opcje?, były redaktor kwartalnika literackiego ?FA-art?. Zajmuje się głównie współczesną prozą polską. Opublikował zbiór szkiców krytycznych ?Zawód: czytelnik? (1999), za który otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, rozprawę ?Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego? (2000) oraz książkę krytycznoliteracką ?Wielkie Wczoraj? (2004).

Paweł Dunin-Wąsowicz (1967) ? publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa ?Lampa i Iskra Boża? i redaktor naczelny czasopisma ?Lampa?. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program ?Dobre książki? w TVP1. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Razem z Jarosławem Lipszycem i Piotrem Mareckim założył blog ?Kumple?. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria ?kreator kultury?. Śpiewa i gra na gitarze w zespole ?Meble?.

Uwaga:

Debacie towarzyszyć będzie seminarium ?Krytyka literacka dzisiaj?, które poprowadzi Dariusz Nowacki (Odbędzie się ono 31 stycznia 2012, o godz. 15.30 w Instytucie Filologii Polskiej – Collegium Maius, ul. Fredry 10, s. 222).

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...