Książkowy bohater Grabaż

Już od 6 października w księgarniach można kupić autobiograficzną książkę lidera zespołu Strachy na Lachy, Krzysztofa Grabowskiego.

Książka zatytułowana jest ?O Polsce i o złej miłości…?. Duży wkład w jej powstanie ma Krzysztof Gajda z poznańskiego UAM, który jest ?piosenkologiem?, ale że takie słowo nie istnieje, tak naprawdę w dokumentach uniwersyteckich grzecznie figuruje sobie jako literaturoznawca. To on Grabaża przesłuchał od pierwszej do ostatniej strony. Krzysztof Gajda jest też autorem książek o Janie Krzysztofie Kelusie i Jacku Kaczmarskim, a dokładniej jego pt. ?To moja droga?. Była ona wyróżniona przez Magazyn Literacki ?KSIĄŻKI? ? nadano jej tytuł Książka Roku 2009.

?O Polsce i o złej miłości…? opowiada o czasie mieszczącym się w przedziale od początku lat osiemdziesiątych aż do roku 2010. Krzysztof Grabaż Grabowski mówi o tajemnicach zespołów PIDŻAMA PORNO i STRACHY NA LACHY. W opowieściach oglądamy go jako lidera, wokalistę, autora tekstów i kompozycji, menedżera (Kieras), który kiedy trzeba stawał się również kierowcą, dźwiękowcem, albo zwykłym technicznym. Wszystkie te opowiadania stanowią wyraziste tło opowieści o branży muzycznej i show-biznesie człowieka, który od przeszło ćwierćwiecza uczestniczy w ruchu muzycznym, zaczynając od scen undergroundowych (jak to się wówczas mówiło), aż po te całkiem overgroundowe (jak to się nigdy nie mówiło) i te jak najbardziej topowe.

Książka ta jest też opowieścią o determinacji i uporze w dążeniu do celu, czyli tym, czego niejednokrotnie brakuje nam samym. W przypadku Grabaża tym celem było zawodowe zaistnienie na scenie. Najlepiej świadczą o tym słowa tego bohatera i narratora książki w jednym: Najbardziej lubię pisać piosenki i je śpiewać.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...