Koniec i początek Kościoła

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne piąte spotkanie w cyklu ?Świat Przedstawiony?.

Debata z udziałem: Tadeusza Bartosia, Wojciecha Bonowicza i Romana Kurkiewicza
prowadzenie: Jarosław Borowiec
26.09. g. 18 Sala pod Zegarem Centrum Kultury ZAMEK / wstęp wolny

Pytanie o zmiany w Kościele jest w Polsce także pytaniem o jeden z najważniejszych aspektów życia społecznego. Jak budować autorytet wewnątrz i na zewnątrz Kościoła? Czy w jego działalności da się przekonująco połączyć konserwatyzm etyczny z lewicowymi poglądami na gospodarkę? Czy wciąż można, nie rezygnując z tożsamości religijnej, współtworzyć język współczesnej filozofii, historii, myśli politycznej? A może miejsce Kościoła powinno być na marginesie sfery publicznej, skoro w polityce religijny coraz częściej znaczy skrajny?

Wojciech Bonowicz ? poeta, publicysta, dziennikarz. Jako poeta debiutował w 1995 roku tomem ?Wybór większości?. Książka ?Pełne morze? została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii ?poezja?. Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Biografię księdza Tischnera jego autorstwa nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001).

Tadeusz Bartoś w pracy naukowej specjalizuje się w myśli Tomasza z Akwinu. Przetłumaczył m.in. jego ?Komentarz do Ewangelii Jana?. W działalności publicystycznej dokonuje analiz teologicznych i filozoficznych problemów Kościoła katolickiego w Polsce, komentuje bieżące wydarzenia z życia Kościoła, m.in. na łamach ?Gazety Wyborczej?, ?Tygodnika Powszechnego? i ?Znaku?.

Roman Kurkiewicz ? dziennikarz, felietonista, redaktor naczelny ?Przekroju?. Odbywał nowicjat w zakonie dominikanów w Poznaniu. Pracował w ?Gazecie Wyborczej?, w dziale publicystyki TVP2, Polsacie i TV 4. W 2001 był zastępcą kierownika działu społecznego w tygodniku ?Newsweek Polska?. Związany z Collegium Civitas, gdzie wykłada przedmiot ?Warsztat prasowy ? literatura faktu?.

Jarosław Borowiec ? doktor w zakresie literaturoznawstwa. Autor książek: ?Zadura. Ścieżka wiersza? (2008) oraz ?Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem? (2009). Redaktor kilku innych… Rozmowy o literaturze oraz recenzje publikował w ?Tygodniku Powszechnym?, ?Nowych Książkach? i ?Twórczości?. Mieszka w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...