Koncert Don Vasyla

Don Vasyl; właściwie Vasyl Szmidt, do roku 1989 Kazimierz Doliński (ur. 10 kwietnia 1950 w Łodzi) – romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. 15 lipca 2017 roku w Ciechocinku został laureatem Nagrody im. Ryszarda Ulickiego.

Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Urodził się w Łodzi w parku na Arturówku[2], gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru. Jego ojciec Jan wychował się w Łodzi, matka pochodziła z Warszawy. Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy. Potem przeprowadził się do Włocławka, a obecnie mieszka na stałe w Ciechocinku na Kujawach. Na scenie występuje od 12. roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Vasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Pierszy telesdysk nagrał w Poznaniu podczas sesji nagraniowej w Studio Giełada i na deptaku przy Starym Marychu. Ten wideo clip pokazal w swym programie telewizyjnym NON Stop Kolor Wojciech Mann (współautorem był Jan Chojnacki)

Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji Kujawy piórem malowane (1995) oraz Twórcy regionu 2 (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy Pasażerowie niebieskiego taboru (1998).W 2005 uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Ma 3 dzieci – córkę Agnieszkę oraz synów Wasyla Juniora i Dzianiego. Obaj synowie związani są z przemysłem muzycznym.

K.W.

x

Zobasz także

First Item

This is the first item in your weblog. Feel free to delete it.