Kanapa dla dwóch

W czwartek, 29 września 2011, o godz. 19:00 spektaklem pt. ?Arka, czyli dwoje na kanapie” zadebiutuje nowy teatr poznański o bardzo swojskiej nazwie – Mój Teatr, który znajduje się przy ul. Gorczyczewskiego 2/1A (tel. 502 685 887). Jego dyrektorem artystycznym, a także autorem sztuki, jej reżyserem, scenografem i autorem muzyki jest Marek Zgaiński.

Marek Zgaiński na scenie jednak nie wystąpi, zaprosił bowiem na nią Katarzynę Terlecką i Wiesława Krupę, aktorów znanych publiczności z wielu scen polskich oraz z Teatru Polskiego i Teatru Muzycznego w Poznaniu.

O spektaklu tak pisze Marek Zgaiński:


Trudno mi chwalić się i mówić w superlatywach o sztuce, która zainauguruje działalność Mojego Teatru, bo to moja sztuka. I ja ją reżyseruję. I do tego jeszcze napisałem muzykę i sam ją nagrałem, i wymyśliłem scenografię.… No cóż, zdolny jestem, mądry i wspaniały, I nieskromnie, zupełnie ignorując to, że wyjdę na bufona, powiem, że to jest bardzo dobre przedstawienie, zwłaszcza, że grają w nim Katarzyna Terlecka i Wiesław Krupa, aktorzy znani poznańskiej publiczności z Teatru Polskiego i Teatru Muzycznego. Sztuka nazywa się ? Arka, czyli dwoje na kanapie? i niestety nie mogę opowiedzieć o czym jest, bo przyznam, że sam do końca nie wiem.

Może jest to historia pary dorosłych, wykształconych ludzi, mieszkających wspólnie, nie posiadających dzieci. Skoro nie mają dzieci, to może powinni mieć psa? Albo jakieś inne zwierzę, albo parę innych zwierząt? Może jest to próba odpowiedzi na pytanie ile zwierząt zmieści się w standardowym M4, i czy będzie to więcej, czy mniej od tych, które Noe wziął na arkę. Może jest to przewrotna gra konwencją teatru w teatrze, gdzie do końca nie wiadomo, czy ogląda się scenę żywcem jak z telewizyjnego serialu, czy podsłuchuje prywatne rozmowy aktorów. Może wynika z tej sztuki jakaś głęboka prawda, a może nie.

Pewnie odpowiedzą na te pytania krytycy i wtedy sam się dowiem, o co w tym chodzi, ale przecież sztuk nie wystawia się dla krytyków, tylko dla publiczności. I znowu nieskromnie jestem przekonany, że Publiczności ?Arka, czyli dwoje na kanapie? się spodoba i nie będzie się przez godzinę nudzić, a nawet kilkakrotnie wybuchnie śmiechem, Bo mimo, że ogólnie smutna, jest to momentami potwo­nie zabawna sztuka, Coś tak jak u Woodego Allena, którego filmy zwłaszcza z lat siedemdziesiątych, z ?Manhattanem? na czele, były inspiracją do napisania ?Arki?. Inspiracji było jeszcze parę, ale te wynikały z prywatnych doświadczeń i nie chcę o tym mówić.

Najbliższe terminy spektaklu:

30 września 2011 oraz 1,6,7,8 października 2011.

Bilety:
25 zl.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...