Na placu budowy przy al. Marcinkowskiego w Poznaniu wmurowano akt erekcyjny nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich. Przedmiotem projektu jest rozbudowa budynku Biblioteki Raczyńskich o nową część zintegrowaną funkcjonalnie i komunikacyjnie z istniejącym zabytkowym gmachem przy placu Wolności, wraz z zakupem trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.
Istniejący i nowy gmach biblioteki, tworzące jeden kompleks funkcjonalny, dostępne będą zarówno od strony placu Wolności jak i od strony al. Marcinkowskiego. Powierzchnia całkowita projektowanego budynku wynosi 11.738 m kw. (pięć razy więcej od gmachu zabytkowego), natomiast kubatura ? 44.731 m sześc.
Nowy gmach będzie miał trzy kondygnacje nadziemne i dwie podziemne (tam znajdzie się m. in. parking i pomieszczenia techniczne).
– To będzie najnowocześniejsza biblioteka, która pomieści bogate księgozbiory poczynając od rękopisów średniowiecznych po najnowsze ? mówi dyrektor Wojciech Spaleniak. W nowym gmachu urządzona zostanie najnowocześniejsza wypożyczalnia i czytelnia służące pracy naukowej, także czytelnia multimedialna z najnowszymi rozwiązaniami elektronicznymi. Również zbiory będą miały właściwe warunki klimatyczne, aby można było przekazać je w dobrym stanie potomnym.
– Będzie też czytelnia dla dzieci. Chcemy przyzwyczaić je do tego, aby Bibliotekę Raczyńskich kojarzyły nie tylko z filiami na osiedlach, ale również z jej główną siedzibą, aby pozostały z nami do końca życia ? dodaje dyrektor Wojciech Spaleniak.
Jak zaznacza dyrektor, to że rozpoczęto budowę nowego gmachu biblioteki jest wspólnym sukcesem poznaniaków. Dlatego w tubie z aktem erekcyjnym umieszczono mikrofilm z kilkunastoma tysiącami podpisów mieszkańców Poznania domagających się rozbudowy książnicy.
– Wmurowanie kamienia węgielnego pozwala pokazać, że budowa trwa. Jest także elementem dla potomnych. Cieszę się, że tak wiele osób jest zainteresowanych rozbudową biblioteki. Symboliczną wagę do tego przywiązuje też minister kultury Bogdan Zdrojewski ? powiedział prezydent Ryszard Grobelny, życząc wykonawcy i kooperantom, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i harmonijnie.
– Historia rozbudowy biblioteki ma kilkanaście lat. Towarzyszyły jej liczne spory i dyskusje ? przypomniał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. – Teraz, gdy już trwa budowa, jest ciszej, ale głośno będzie za rok, gdy będziemy bibliotekę otwierać.
Z kolei Karolina Tylus-Sowa, dyrektor departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczyła, że Biblioteka Raczyńskich jest unikatową biblioteką w Polsce, pierwszą biblioteką publiczna posiadającą tak bogate zbiory. I przypomniała, że projekt jej rozbudowy zdobył najwięcej punktów w konkursie na dofinansowanie unijne, gdyż był najlepiej przygotowany. Umowę o dofinansowanie projektu ?Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu? podpisano 24 czerwca 2009 r. Pierwotna wartość projektu została oszacowana na ponad 106 mln zł. Po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych wystąpiły oszczędności, które spowodowały, że obecnie koszty projektu planowane są na poziomie 72,7 mln zł. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 40 proc. kosztów kwalifikowalnych. Pozostałe 60 proc. kosztów rozbudowy biblioteki finansuje miasto Poznań.
Nowy gmach biblioteki zaprojektowali Jerzy Szczepaniak i Marek Moskal z pracowni JEMS Architekci z Warszawy, którzy ? jak podkreśla dyrektor Wojciech Spaleniak ? podeszli z wielkim wyczuciem do swego zadania.
Termin zakończenia budowy planowany jest na maj 2012 r. Potem rozpocznie się przeprowadzka zbiorów, która potrwa ok. 3 miesiące. Oficjalne otwarcie nowego gmachu biblioteki planowane jest na jesień 2012 r.