Jedenaście pomysłów na ożywienie Poznania

Wiersze na ścianach kamienic, neon na Wildzie, kino letnie na Rybakach oraz przystań nad Wartą ? to tylko niektóre z propozycji dofinansowanych w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.

Komisja konkursu Centrum Warte Poznania wybrała 11 spośród 74 projektów proponujących uatrakcyjnienie różnych przestrzeni miasta. Nagrodzone propozycje ? zaproponowane przez organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne ? poza Starym Miastem proponują wspólną z mieszkańcami rewitalizację także innych dzielnic, w tym Łazarza, Jeżyc, Śródki, czy Wildy.

Na dofinansowania projektów przeznaczono kwotę 350 tysięcy złotych. Wśród najwyżej dotowanych znalazł się „W środku Śródki” Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta, realizowany w przestrzeni śródeckiej. Taką samą kwotę 52 tys. złotych otrzymał projekt „Przystań w Starym Porcie”, który zakłada stworzenie w sezonie letnim przystani nad Wartą.

Wśród nagrodzonych projektów jest także „neoWilda” Fundacji Spot. Odtworzony neon ma zawisnąć na budynku dawnego kina Wilda przy ulicy Wierzbięcice. Instalacja ma posłużyć „do wzmocnienia istniejących i tworzenia nowych więzi społecznych, katalizowania aktywności mieszkańców dzielnicy, przywracania pamięci o niej i budowania nowej tożsamości” ? jak piszą organizatorzy.

– O ile poprzednie edycje konkursu skupiały się na ścisłym centrum Poznania, o tyle w 2014 roku inicjatorzy konkursu z komisji rewitalizacji Rady Miasta dostrzegli potrzebę podobnych działań także na graniczących ze śródmieściem osiedlach: Św. Łazarz, Jeżycach, Wildzie ? zaznacza Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta miasta. – Komisja zwróciła też uwagę, aby pomysłodawcy wiązali się z realizacją zgłoszonych projektów, czego nie było w poprzednich latach.

Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP podkreśla, że wysoko ocenione zostały pomysły, których realizacja nastąpi w kilku punktach miasta, mające charakter eksterytorialny. Przykładem jest projekt ”Poezja jest tym, co rodzi się z życia?; jego efekty zobaczymy na ścianach dwóch kamienic na Starym Mieście oraz na Wildzie, Jeżycach i Łazarzu. Podobnie szeroki zasięg ma akcja ”Roztańczyć Poznań?.

– Nagrodzone projekty odzwierciedlają intencję komisji, by ożywienie miejskich przestrzeni odbywało się z jak najszerszym udziałem mieszkańców, a przede wszystkim zostało przez nich zauważone ? dodaje Marcin Kostaszuk, wicedyrektor kultury. Jako przykład podaje projekt ”neoWilda?; odtworzenie neonu na budynku dawnego kina Wilda ma symbolizować szereg działań na rzecz budowania tożsamości tej historycznej dzielnicy. Z kolei idea ”Przystani w starym porcie? ma w zamyśle autorów odmienić wizerunek Warty w oczach nie tylko poznańskich miłośników turystyki wodnej.

– Zgłaszane propozycje są coraz lepsze, większość jest merytorycznie bardzo dobrze przygotowana ? ocenia radny Tomasz Lipiński z komisji konkursowej. – Mieszkańcy oczekują takich konkursów. Każda z dzielnic ma swojego laureata, co nie było celem komisji, lecz kwestią przypadku.

Dyrektor Kaźmierczak dodaje, że przyznanie pieniędzy po raz kolejny tym samym pomysłodawcom potwierdza, że idea się sprawdza, że jest odzew. Negatywne doświadczenia dotyczą przypadków, gdy projekty nie były realizowane przez ich autorów (np. regał książkowy).

Autorzy pomysłów otrzymali też nagrody pieniężne. Najwyższe, w wysokości tysiąca złotych, przyznano ex aequo dwóm projektom: „Poezja jest tym, co rodzi się z życia” Tomasza Genowa i Joanny Pańczak, w ramach którego na kamienicach w różnych częściach miasta zawiśnie pięć wierszy, w tym jeden stworzony przez mieszkańców. Drugim jest „Gwarny Św. Marcin” Natalii Dolaty-Golczak, skupiający się na ożywieniu przestrzeni wokół ulicy Św. Marcin.

Wszystkie projekty:

1. Poezja jest tym, co rodzi się z życia ? autorzy: Tomasz Genow, Joanna Pańczak

Projekt polega na umieszczeniu pięciu wierszy na ścianach budynków. Cztery wiersze są autorstwa znanych poetów (Ważyka, Leśmiana, Gałczyńskiego i Herberta) i zdaniem pomysłodawców są związane z charakterem kamienic. Piąty napisany zostanie oddolnie, przez samych poznaniaków. – To spojenie kultury z szarą egzystencją ? komentuje Tomasz Genow.

Projekt będzie zrealizowany w maju na Starym Mieście, Wildzie, Św. Łazarzu i Jeżycach. Kwota dofinansowania ? 9500 zł; nagroda dla autorów ? 1000 zł.

2. Gwarny Św. Marcin – autor Natalia Dolata-Golczak (w konkursie uczestniczy po raz trzeci)

Będzie to cykl działań uatrakcyjniających przestrzeń ulicy Św. Marcin: Cuda witryn (rozmaite prezentacje w pustych witrynach lokali), Wiszące Ogrody Miejskie, Miejsce na twój rower (stojaki artystyczne), Mini street art.

Projekt trwał będzie od czerwca do sierpnia. Kwota dofinansowania ? 51.845 zł; nagroda dla autorki ? 1000 zł.

3. Warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu ? autor Agnieszka Szablikowska, Pracownia Łazarska

Bezpłatne, weekendowe warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i dorosłych.

Odbywać się będą od czerwca do września na Św. Łazarzu ? Ogród Łazarz, Dom Kultury Krąg przy ul. Dmowskiego, Park Kasprowicza. Kwota dofinansowania ? 13.130 zł; nagroda dla autorki ? 700 zł.

4. W środku Śródki – autorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta

To działania animujące przestrzeń śródecką, będące oddolna inicjatywą Republiki Śródeckiej. Inicjatorzy planują spotkania na moście Jordana – „A w niedzielę po sumie na moście…”, „Dzień Sąsiada”. Będzie też „Mobilny Dom Kultury”, bo osiedlu brakuje stałej placówki kultury, przestrzeń zagospodarowana więc będzie małą architekturą (także na warsztatach), „Koncert na starą kamienicę”.

Wydarzenia trwać będą w okresie maj-październik. Kwota dofinansowania ? 52.000 zł; nagroda dla autorów ? 500 zł.

5. Przestrzeń aktywna ? autorzy: Szymon Adamczak, Kamil Skibiński, Aleksandra Polerowicz

Cykl wydarzeń performatywnych, warsztatowych i społecznych w Kolektywie 1A przy ul. Św. Wojciech (marzec-wrzesień 2014). Kwota dofinansowania ? 24.694,50 zł; nagroda dla autorów ? 500 zł.

6. Przystań w Starym Porcie ? autorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Ośrodka Kształcenia Turystów Wodnych im. Dh. J. Szymańskiego w Poznaniu

Zadaniem jest stworzenie bezpiecznej przystani dla amatorów turystyki wodnej w Starym Porcie Poznań oraz animacja działań kulturalnych i rekreacyjnych. Jej organizatorzy od lat zabiegają o stałą przystań. Na przyszłość chcą ją stworzyć przy Wilczym Młynie, w rejonie fortu IV.

Na razie działać będzie od maja do września na Starym Mieście nad rzeką Wartą. Kwota dofinansowania ? 52.000 zł; wyróżnienie dla autorów ? 100 zł.

7. neoWilda ? autorzy: Fundacja Spot

Projekt kulturalno-edukacyjny, który wykorzystuje instalację neonowego napisu „Wilda” na budynku przy ulicy Wierzbięcice 36-38 nie tylko do wizualnego uatrakcyjnienia centrum miasta, ale przede wszystkim do wzmocnienia istniejących i tworzenia nowych więzi społecznych, katalizowania aktywności mieszkańców dzielnicy, przywracania pamięci o niej i budowania nowej tożsamości.

Czas realizacji: kwiecień-październik 2014. Kwota dofinansowania ? 28.300 zł; wyróżnienie dla autorów ? 100 zł.

8. Ogródek Sztuki na Jeżycach ? autor Witold Zakrzewski

Stworzenie kreatywnego, kulturalnego miejsca na Jeżycach, o otwartym na mieszkańców i turystów charakterze, mający na celu pozyskanie również do jego realizacji seniorów.

Projekt będzie realizowany w okresie kwiecień-grudzień 2014. Kwota dofinansowania ? 19.800 zł; wyróżnienie dla autora ? 100 zł.

9. Kino na Rybitwach vol. 2 – autorzy: Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera

Będzie to druga odsłona plenerowego kina letniego na nowym skwerze przy ul. Rybaki-Strzałowa. Pomysł nawiązuje do starej osady rybackiej w tym terenie.

Kino letnie działać będzie w lipcu i sierpniu. Kwota dofinansowania ? 36.652 zł; wyróżnienie dla autorów ? 100 zł.

10. Roztańczyć Poznań – autorzy: Agencja Artystyczna Kończal-Szwarc

Przygotowała ona cykl plenerowych akcji i warsztatów tanecznych – salsa, reggaeton, disco, tańce klasyczne (cha-cha, walc, tango), hip hop. Maja one realizować pasje poznaniaków, angażować ich do serii eventów. Imprezy rozkręcać będą profesjonalni tancerze.

Miejsce i czas realizacji: Stare Miasto, Wilda, Jeżyce (lipiec-sierpień). Kwota dofinansowania ? 41.977,44 zł; wyróżnienie dla autorów ? 100 zł.

11. Twórcze targowisko – autor Marta Fekner zajmująca się profesjonalnie ceramiką

Zaproponowała ona comiesięczne warsztaty i pokazy na ul. Żydowskiej w ramach „ulicznego spotkania z rękodziełem”. Chce ona dla ich realizacji skupić rękodzielników.

Spotkania będą odbywały się od maja do sierpnia. Kwota dofinansowania ? 15.723 zł; wyróżnienie dla autorki ? 100 zł.

Komisję konkursową tworzyli dyrektorzy Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP, radni z komisji rewitalizacji, przedstawiciele CK Zamek i Instytutu Etnologii i Antropologii Kultury oraz rad osiedli Stare Miasto, Wilda, Św. Łazarz, Jeżyce i Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...