Jankiel otiera okno z Miralem

“Koncert Jankiela?, “Otwarte Okno? i kwartety Jana A.P. Kaczmarka będzie można usłyszeć 10 sierpnia wieczorkiem, tuż po światowych premierach, w poznańskiej Auli Artis WSNHiD przy ul. Generała Tadeusza Kutrzeby 10 w ramach Festiwalu Transatlantyk i jego części Classic. Wstęp wolny za bezpłatnymi wejściówkami po dokonaniu rezerwacji.

Koncert Jankiela
Jego światowe prawykonanie ? powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza ? odbyło się 3 lipca 2011 w Filharmonii Narodowej. Słynny koncert znany był do tej pory jedynie ze strof narodowego poematu Adama Mickiewicza. Zmaterializował się muzycznie dzięki kompozycji Jana A.P. Kaczmarka, którą po raz pierwszy wykonała Sinfonia Varsovia pod batutą Marca Minkowskiego oraz trzy cymbalistki z zespołu Wasilinki. Białoruskie solistki, które zachwyciły publiczność niezwykłą wirtuozerią, wezmą też udział w poznańskiej premierze dzieła. W Poznaniu towarzyszyć im będzie Rozbitek Symphony Orchestra ? orkiestra złożona z młodych poznańskich artystów, powołana specjalnie z okazji festiwalu. Artyści wystąpią pod batutą Adama Banaszaka.

?Otwarte Okno?
Prawykonanie utworu odbyło się 29 Lipca 2011 w Warszawie, z okazji 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Utwór został napisany na fortepian, orkiestrę i DJ-a. Kompozycję po raz pierwszy wykonała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora. W Poznaniu solistą, tak jak w prawykonaniu, będzie Leszek Możdżer, elementy elektroniczne ? ponownie DJ Oshowski (Szymon Kaczmarek), oraz Rozbitek Symphony Orchestra pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Kwartety Jana A.P. Kaczmarka
W pierwszej części koncertu wystąpią najsłynniejsi polscy kameraliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej ? Kwartet Śląski. Zespół działający w składzie: Szymon Krzeszowiec – I skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela, powstał w 1978 r. W jego repertuarze znajduje się ponad 300 kompozycji kameralnych, z czego ok. 200 to muzyka XX wieku. Kwartet Śląski nagrał komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, utwory kameralne Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także kwartety Karola Szymanowskiego czy Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu Transatlantyk Kwartet Śląski przedstawi program złożony z kompozycji Jana A.P. Kaczmarka. Artyści wykonają m.in. muzykę z oscarowego “Marzyciela? oraz ? premierowo w Polsce ? kompozycje do amerykańsko-japońskiego filmu ?Leonie?, w reż. Hisako Matsui.

Bezpłatne wejściówki do odbioru po dokonaniu rezerwacji pod adresem: aulaartis@transatlantyk.org.

UWAGA! Transatlantycka premiera

Festiwal Transatlantyk zaprasza na polską premierę filmu z zeszłego roku pt. ?Miral? w reżyserii Juliana Schnabla. Film o bardzo międzynarodowej produkcji – USA/Francja/Izrael/Włochy/Indie ? wcześniej prezentowany na festiwalach w Wenecji i Toronto, pokazany zostanie w sekcji Transatlantyk Panorama.

Historia:
Jest to rozgrywająca się na przestrzeni kilku dekad, obejmująca parę pokoleń, wielowątkowa saga. ?Miral? opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim z perspektywy Palestyńczyków. Jest to ekranizacja powieści Ruli Jebreal, opowieści o Palestynce (gra ją znana ze ?Slumdoga. Milionera z ulicy? Freida Pinto), wychowance sierocińca w Jerozolimie, która w dorosłe życie wchodzi w wyjątkowo niespokojnych czasach – pierwszej intifady. W obozie dla uchodźców, gdzie pracuje jako nauczycielka, poznaje brutalną codzienność, w jakiej żyją Palestyńczycy. Zakochana w politycznym działaczu stanie przed trudnym moralnym wyborem pomiędzy walką, a edukacją, jako sposobem na osiągnięcie pokoju.

Seanse
Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51 w Poznaniu:
11 sierpnia 2011 – godz. 20.30,
12 sirpnia 2011 – godz. 11.30 i 17.30.

Film trwa ok. dwóch godzin.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...