Irek Krosny

W piątek, 25 lutego 2011, o godz. 20:00 w Scenie na Piętrze przy ul. Masztalarskiej 8 w Poznaniu (tel. 61 852-88-33, fax 61 852-88-35), odbędą się kolejne eliminacje IX Festiwalu Estrady Poznańskiej „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Tym razem będzie to Wieczór Pantomimy. W konkursie zmierzą się kabarety Mimika i Liquidmime. Gwiazdą wieczoru będzie Ireneusz Krosny „Teatr Jednego Mima”.


Kabaret Mimika
z Lublina tworzą dwaj mimowie – Sławek Furtak i Grzesiek Mucha. Pierwszy raz wystąpili w 2004 r. na scenie ACK „Chatka Żaka”. Już kilka miesięcy później odnieśli pierwsze zwycięstwo w „Potyczkach Kabaretowych”. Od tego czasu Mimika zdobyła wiele prestiżowych nagród. Wśród nich są Nagroda Specjalna (23. Przegląd Kabaretów PaKA, Kraków 2007), Grand Prix (VII Siedlecka Noc Kabaretowa, Siedlce 2007) I Nagroda (X Festiwal Dobrego Humoru, Gdańsk 2009). Kabaret został również zakwalifikowany do półfinału programu Mam Talent! 2010.

Kabaret Liquidmime tworzy małżeństwo Jim i Anka Williams. Jim Williams dorastał oglądając mnóstwo kreskówek i naśladując wszystkie dziwne głosy i dźwięki płynące z ekranu. Zaczął uczyć się pantomimy gdy miał 16 lat, po czym zgłębiał klaunadę, improwizację i aktorstwo po to, by samemu zmienić się w kreskówkę z krwi i kości. Występował w USA, gdzie poznał żonę, utalentowaną aktorkę pantomimy, z którą przeprowadził się do Polski. Anka Williams jest dyplomowana aktorką pantomimy, tancerką, kulturoznawcą. Przygodę ze sceną zaczęła od baletu, gdy miała 11 lat. Potem odkryła pasję do pantomimy, teatru ruchu i tak już zostało. Gdyby w 2004 roku nie dostała stypendium do School For Mime Theatre w USA to nie poznałaby tam Jima i nie byłoby dziś w Polsce Liquidmime. Kabaret był wielokrotnie nagradzany na festiwalach kabaretowych w Polsce. Otrzymał m.in. Nagrodę główną (Flying Mole Festival, Zielona Góra 2010), I Nagroda (ex aequo z Kabaretem Chyba) (PAKA Kraków 2010), I Nagroda, tytuł „Króla Łgarzy 2010″(XXVII Turniej Małych Form Satyrycznych, Bogatynia 2010).

Ireneusz Krosny
niewątpliwie najbardziej znanym i uznanym mimem komicznym w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie. Naukę pantomimy zaczął w wieku lat 14. W 1992 r. rozpoczął zawodową działalność solową pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/6 Ireneusz Krosny brał udział w trzech najważniejszych festiwalach komicznych w Polsce i wszystkie wygrał, otrzymując trzy Grand Prix. To otworzyło mu drogę do telewizji, gdzie nagrał wiele programów telewizyjnych. W 1997 prowadził warsztaty pantomimiczne w szkołach teatralnych w Krakowie i Wilnie. W 1998 r. zdobył czwarte Grand Prix na pierwszej edycji festiwalu komedii „Kataryniarze”. Wystąpił w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA, gdzie otrzymał nagrodę „Critic’s Choice” amerykańskiej gazety artystycznej Chicago Reader za najlepszy w tym czasie zdaniem krytyków spektakl w Chicago. Ireneusz Krosny tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki jest kreatywność, własne oryginalne poczucie humoru i niepowtarzalny styl. Chicago Reader uzasadniając przyznanie wyróżnienia właśnie Ireneuszowi Krosny napisał: „Świeży, śmieszny, nie można mu się oprzeć?.

Bilety:
40zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...