Polski Teatr Tańca

 Polski Teatr Tańca 20 marca 2018 roku wystąpi podczas jubileuszowej, 15. edycji Belgrad Dance Festival, już w 2012 roku uznanego przez BalletTanz za jedno z najbardziej reprezentatywnych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie. Teatr z Poznania zagra obok tak znakomitych zespołów jak: Vertigo Dance Company z Tel Avivu, Les Ballets Trockadero de Monte Carlo z Nowego Jorku, Hong Kong Ballet, Zero Visibility corp. Z Oslo, Sydney Dance Company czy Company Marie Chouinard z Montrealu
     Zagramy "Czterdzieści" w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena, norweskiego artysty niezwykle aktywnego na arenie międzynarodowej. To spektakl opowiadający językiem tańca i słów - historię pewnej kobiety przez cztery dekady jej życia. Towarzyszący bohaterce w przełomowych momentach, rozstaniach i powrotach, zwątpieniach, wyborach, nadziejach i zmaganiach, w procesie gromadzenia doświadczeń i poznawania samej siebie. Pozwalający śledzić jej wędrówkę po Polsce w okresie demokratycznej transformacji i po kuszącej bogactwem wrażeń i możliwości Europie. Nade wszystko jednak będący opowieścią o egzystencjalnej podróży współczesnego everymana od momentu narodzin do dojrzałości.
24 marca 2018 roku
   24 marca o godz. 20.00 w Auli Artis przy ul. Kutrzeby 10 w Poznaniu Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl pt. ";Polka" w reżyserii i dramaturgii Igora Gorzkowskiego, w choreografii Iwony Pasińskiej, z muzyką Zbigniewa Kozuba i w scenografii Andrzeja Grabowskiego. Polka to wieloznaczne słowo ; polka to taniec, forma muzyczna, Polka to kobieta. Wszystkie te odcienie semantyczne znajdują swoje odzwierciedlenie w spektaklu. "Polka" ma formę kolażu, jej strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci. Jaka jest Polka? Co robi? Czego nie robi? Co je na śniadanie? Czego nie zdążyła ? O czym marzy? O co się modli? Do kogo lub do czego? Czy jest namiętna? Na co czeka? Pytają twórcy spektaklu. W recenzji pt. "Smutna Polka" w nr. 7 "Polityki" Joanna Brych pisała o spektaklu, że pierwszą w tym sezonie premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat." Polki" wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana jest wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło "Polski/wielko-polski", który ma zadanie gloryfikować polską sztukę. Bilety na spektakl dostępne w cenie 40 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy) dostępne są na stronie www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej.
 27 marca 2018 roku
    O godz. 20.00 na Scenie Wspólnej przy ul. Brandstaettera 1 w Poznaniu zagramy spektakl „Gorycz", którego premiera odbyła się w ramach Wieczorów dziadowskich w 2017 roku, który w Polskim Teatrze Tańca był Rokiem Guślarzy, ogniskujących się wokół tradycji, obrzędów, wierzeń, mitów, guseł i zabobonów. Tytułowa "Gorycz" ma wiele odcieni. Choreografka i reżyserka spektaklu Kaya Kolodziejczyk przygląda się różnym obszarom doświadczenia goryczy ; zmysłowemu, egzystencjalnemu, metafizycznemu. Gorycz kryje się w smaku rdzy, w upojeniu absyntem, w słodko-gorzkim uczuciu miłości. Jest w oczyszczającym zielu piołunu, które odczynia złe uroki. Doznanie goryczy odnalezione w tradycji literackiej i folklorystycznej - w poezji Mickiewicza i Berezina, oraz ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek - splata się z ucieleśnionym doświadczeniem śpiewu otwartym, pełnym głosem. Spektakl "Gorycz" został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017. Muzykę skomponował Jacek Sienkiewicz. W spektaklu znalazły się pieśni tradycyjne, śpiewane przez artystów; tancerzy Polskiego Teatru Tańca, których przygotowała Julita Charytoniuk. Kostiumy stworzyła Katarzyna Borkowska. O dramaturgię zadbała Daria Woszek. Bilety na spektakl dostępne w cenie 40 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy) dostępne są na stronie www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej.
5 kwietnia 2018 roku

     Budzimy się, wstajemy z łóżka, idziemy do pracy, pracujemy, jemy, pijemy, odpoczywamy, nudzimy się, bawimy się, wiążemy się, rozstajemy się, rodzimy się, dorastamy, rodzimy kogoś, starzejemy się, umieramy. Nasza historia – jedna z wielu, które zdarzają się obok siebie w tym samym momencie na całym świecie – kończy się zawsze tak samo. Wszyscy dobrze wiemy jak. Pośród miliona wyzwań, jakie stawia przed nami życie, od czasu do czasu zdarza się czyjaś śmierć. Ile znaczy dla nas cudza śmierć? Dla nas jako jednostek. Dla nas jako społeczeństwa. Przecięcie tych dwóch perspektyw skłania nas do postawienia kolejnego pytania, które chcielibyśmy zawiesić między sceną a widownią: co my żywi możemy wiedzieć o śmierci? ; przypominając tekst autorów spektaklu ;Niech żywi grzebią umarłych", choreografki Aleksandry Dziurosz i reżysera Tomasza Szczepanka, zapraszamy do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, na którego gościnnej scenie o godz. 19.00, w ramach Sceny dla Tańca IMiT 2018 pokażemy ich spektakl, dotykający tematu relacji jednostki i społeczeństwa, życia i śmierci, śmierci jednostki i życia społeczeństwa. Bilety na spektakl dostępne są na stronie oraz w kasie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018
7 i 9 kwietnia 2018 roku
    7 kwietnia o godz. 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu i 9 kwietnia o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku pokażemy ;Wesele. Poprawiny" Polskiego Teatru Tańca ; spektakl, który czerpie z barwnych tradycji tanecznych i obyczajowych, towarzyszących polskim zabawom weselnym. I inspiruje do dyskusji o tym, jacy jesteśmy my, Polacy Anno Domini 2018. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym. Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny". Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od "Afrykańskich pustyń" po "Eurotancbudy".
    W spektaklu zobaczymy cały zespół Polskiego Teatru Tańca. Bilety można kupować w kasach i na stronach internetowych Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu i Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku.
Data: 19.03.2018, godzina: 18:18:00.