35 raz Ale Kino!

 3 grudnia rusza 35. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza - Ale Kino! Festiwal organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu potrwa do 10 grudnia.
Do festiwalu zgłoszone zostały 3653 filmy. Z tej puli komisja wytypowała najlepsze według niej, które zobaczymy w trakcie festiwalowych pokazów. - Filmy, które znajdą się w konkursie było zarówno łatwo, jak i trudno wybrać. Trudno było z tego względu, że zgłoszeń filmów krótkometrażowych wpłynęło do nas ponad 3 tysiące. W pierwszej kolejności wybieramy te filmy, które zaznaczyliśmy na zielono. Czyli takie, które naszym zdaniem były najlepsze. W tym roku po wybraniu filmów zaznaczonych na zielono, już nic nie pozostało. Zapełniły one po prostu cały program imprezy - mówi Marta Jotko, programerka filmów krótkometrażowych.
DLA KOGO NAJWAŻNIEJSZE TROFEA?
     Najlepsze filmy będą nagradzane w różnych kategoriach. Najważniejszą nagrodą, która trafi do laureatów są Poznańskie Złote Koziołki, czyli wyróżnienie przyznawane przez międzynarodowe jury dla najlepszych filmów krótko- (poniżej 30 minut) i długo- (powyżej 60 minut) metrażowych, zarówno w kategorii filmów aktorskich, jak i animowanych. Swoją nagrodę - Marcinka - przyzna również jury złożone z dzieci, zaś młodzieżowa komisja swojemu faworytowi wręczy nagrodę Marcina. Przyznany będzie również Piłkarski Koziołek dla najlepszego filmu w kategorii sportowej. Trafi do filmu "Drużyna Bohaterów" w reżyserii Henry'ego Rincona'a z Kolumbii. Obraz pokazuje, że piłka nożna to coś więcej niż zdobycie Ligi Mistrzów czy Mistrzostwa Świata. To gra, dzięki, której niepełnosprawny chłopiec dokonuje rzeczy na pierwszy rzut oka niemożliwych.
REKSIO ZDOBYWCA
    Nagroda specjalna, czyli Platynowy Koziołek w tym roku powędruje do dość wiekowego, ale kultowego pieska Reksia. Animowany pupil, który bawi przed ekranem pokolenia Polaków kończy w tym roku 50 lat. - Pretekstem wyboru Reksia są oczywiście jego urodziny. Te filmy są ciągle żywe, można je nieustannie oglądać, a bohaterowie tacy jak Reksio są wzorami dla małych dzieci. Dzięki niemu dzieci uczą się takich najprostszych podstaw życia - przyjaźni czy pomagania drugiej osobie - przyznaje Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu.
ALE KINO! TO NIE TYLKO KINO.
     Ale Kino! to nie tyko konkurs na najbardziej wyróżniające się filmy dziecięce i młodzieżowe. Festiwal to także ciekawe bloki tematyczne, w których warto uczestniczyć. Wśród nich pojawiają między innymi: Ale Kino! z Rodziną, Wielka Przygoda z Filmem, Ale Kino! z Psem czy Dokumentalne Ale Kino!. - Festiwal zmienia się tak, jak zmienia się kinematografia. W tym roku po raz pierwszy na szerszą skalę pokazujemy filmy dokumentalne. Tworzone są dokumenty specjalnie dla młodych widzów i nie możemy ich pominąć - podkreśla Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu. Wydarzeniu towarzyszy wiele ciekawych imprez. Można podszkolić swoją wiedzę na temat kinematografii podczas obrad "Forum Nauczycieli i Filmowców". Będzie tez możliwość pracy z reżyserami, uczestnicząc w warsztatach "Filmuj z Gwiazdą". - Ale Kino jest niezwykłe, bo nie stawia żadnych sztucznych barier. Żyje tym wszystkim, czym żyją jego twórcy. Nie jest to festiwal tylko młodego widza. To przede wszystkim rodzinne wydarzenie. Spotykajmy się w sali kinowej, aby oglądać te niezwykłe filmy - dodaje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP. Ale Kino! to festiwal, który ma wprowadzać dzieci, a także młodzież w tajniki świata filmowego. Ma w najmłodszych widzach budzić ciekawość świata, kreatywność czy chęć rozwijania swoich pasji. Jego pierwsza edycja odbyła się już w 1963 w Zamku, a festiwal zadebiutował pod nazwą "Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych". Z czasem, jego formuła ulegała zmianom, zaś w 1994 roku przybrał charakter międzynarodowy. Jest ceniony nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Biorą w nim udział przedstawiciele wielu krajów, m.in. Ekwadoru, Kirgistanu, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Belgi czy Francji. Posiada Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski czy nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Międzynarodowe wydarzenie fimowe".
Szczegółowy program, wszelkie informacje dodatkowe  i bilety dostępne są na stronie : www.alekino.com
Data: 21.11.2017, godzina: 08:40:49.