Pożegnanie z Fridą i Diego

Po czterech miesiącach Poznań żegna ekspozycję, która przyciągnęła 107 tysięcy zwiedzających z całej Europy, ale też Chin, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Bilety i rezerwacje rozeszły się błyskawiczne.
Ci, którym nie udało się zdobyć biletu, czekali na odwoływane w ostatniej chwili rezerwacje. Zwiedzający spoza Poznania bilety mieli zarezerwowane od dawna. - Przyjechaliśmy z daleka - z Cieszyna, wcześniej nie mogliśmy przyjechać, praca nam nie pozwalała - to jednak daleki wyjazd. Bardziej też chcieliśmy pokazać to dzieciom, bo słyszeliśmy o wystawie, widzieliśmy oczywiście film. To też robi wrażenie. Nie zdawałam sobie sprawy, że Frida była tak popularna w Polsce i tak dawno temu. Na pewno warto było obejrzeć - mówili zwiedzający. - Na pewno jest nam trochę przykro, że się rozstajemy z Fridą, ale to były niezwykłe cztery miesiące. Przyniosły nam tyle radości i tyle zaskoczeń. 107 tysięcy biletów to jest nasz zamkowy rekord. Tak, że mamy wiele powodów do świętowania. Rzeczywiście dwa lata temu mieliśmy bardzo fajną wystawę malarzy Normandii, ale tamta wystawa przyciągnęła około 35 tysięcy widzów, to była jedna trzecia tego, co wydarzyło się tym razem. Rzeczywiście Frida była magnesem - mówi rzeczniczka Zamku. Obrazy z Centrum Kultury Zamek pojadą teraz do Mediolanu. Źródło: Radio PoznańWIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” Wystawa od momentu jej otwarcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I choć zdążyło ją już obejrzeć ponad 100 tysięcy osób, wiemy, że jest jeszcze mnóstwo wielbicielek i wielbicieli twórczości Fridy, Diego,
Berenice czy Fanny, którzy dotąd nie zwiedzili wystawy. Biletów zostało już niewiele, postanowiliśmy więc dać szansę zobaczenia tej niezwykłej wystawy wszystkim tym, którzy nie będą mogli być tu, na miejscu. W ramach wirtualnej wycieczki można podejść do każdej pracy i poznać zakamarki sal wystawowych. Wirtualny spacer przygotowała frima SpacerWEB. Dostep na stronie CK Zamek
Do 21 stycznia 2018 roku potrwa Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK. Będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów.
   Wystawa FRIDA KAHLO i DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce . W Poznaniu będzie można zobaczyć m.in. ikoniczne prace Kahlo: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI". Tytułowy polski kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje Fridy Kahlo i Diego Rivery z autorkami o polskim pochodzeniu ( fotografką Bernice Kolko i malarką Fanny Rabel), z drugiej – obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce. N a wystawie zostanie zapreze ntowanych 28 prac Fridy Kahlo , 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku. Zobaczymy także około 60 prac uczennicy Fridy, Fanny Rabel, około 80 fotografii Bernice Kolko, a także 14 prac z M uzeum Narodowego w Warszawie , około 20 innych dokumentów: re cenzji, plakaty, katalogi z wystawy z 1955 roku oraz innych wystaw Sztuki Meksykańskiej w Polsce i 40 prac artystów z grupy meXylo .
 CIEKAWOSTKI
    Na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – „Zraniony stół” (121x244 cm), który a rtystka podarowała Związkowi Radzieckiemu dziesięć lat wcześniej. Nie wiadomo, czy po wystawie trafił z powrotem do Rosji. Warszawski katalog to ostatni ślad po tym dziele Fridy. Jedna z sal Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu  będzie przypominała o Wystawie Sztuki Meksykańskiej z 1955 roku oraz historię zaginionego obrazu .
KURATORKA
   Dr Helga Prignitz - Poda ‒ kuratorka wystawy, autorka tekstu do katalogu, kolekcjonerka, historyk sztuki. Ukończyła Freie Universitat w Berlinie. Zajmuje się głównie sztuką latynoamerykańską. W 1978 roku przełożyła z j. hiszpańskiego na niemiecki pierwszą biografię Fridy Kahlo. Kuratorka wielu wystaw Fridy Kahlo w Europie, m.in „Frida Kahlo Retrospektive” (Berlin, Wiedeń 2006 - 2010), „Frida Kahlo and Diego Rivera from the Gelman Collection”(Istanbuł, Dublin 2011), „Frida Kahlo” (Rzym, Genua 2014). Autorka wielu książek, katalogów o Fridzie Kahlo i Diego Riverze oraz publikacji, dotyczących sztuki meksykańskiej, m.in. „Taller de Grafica Po pular” (2002).
GADŻETY
      Z okazji tego wydarzenia zostanie wyprodukowana limitowana seria produktów inspirowanych twórczością Fridy Kahlo oraz innych prezentowanych artystów. Będą to m.in. : katalog, torby, pocztówki, ulotki, piny, plakaty kolekcjonerskie, kalendarze, koszulki, podk ładki.
   BILETY
    Przez Internet można kupić wyłącznie bilety normalne i ulgowe, bilety grupowe są dostępne tylko w kasie CK ZAMEK. Dla dzieci do 5. roku życia wstęp na wystawę jest bezpłatny. B ilet normalny: 25 zł, bilet ulgowy: 20 zł, bilet grupowy: 15 zł od osoby (grupa od 15 osób, jeden opiekun na 15 osób – wstęp bezpłatny), bilet z Kartą Rodziny Dużej: 15 zł (od osoby).
Centrum Kultury ZAMEK.  Kuratorka wystawy: Dr Helga Prignitz-Poda. Wystawa oitrwa od 28.09.2017 do 21.01.2018
Źródło: CK ZAMEK
Data: 22.01.2018, godzina: 12:11:00.