Bilety na wystawę Fridy Kahlo

Przygotowywaną z wielkim rozmachem wystawę Fridy Kahlo i Diego Rivery CK Zamek otworzy pod koniec września. Do sprzedaży właśnie trafiły bilety.CK Zamek otwiera wystawę wernisażem 27 września. Do spotkania z Kahlo i Riverą szykuje się nie tylko Poznań, ale także Warszawa, Kraków i Wrocław, gdzie planowane są liczne wydarzenia towarzyszące pierwszej w Polsce wystawie słynnego meksykańskiego duetu.
Wśród nich m.in. wystawa fotografii "Diego i Frida: ukryty uśmiech", którą tworzą zdjęcia znanych artystów z epoki, takich jak Nickolas Murray, Manuel Alvarez Bravo i Edward Weston, przegląd filmów "Meksyk Fridy Kahlo", kurs o sztuce i kulturze Meksyku czy przygotowane we współpracy z restauracjami kulinarne przedsięwzięcie "Kuchnia Fridy Kahlo" - inspirowane tradycyjnym menu kuchni meksykańskiej.
     Ta szeroka, ogólnopolska oprawa poznańskiej wystawy ma przyciągnąć do Poznania tłumy turystów i gości. Co zobaczą, jeśli zdecydują się skorzystać z zamkowego zaproszenia? Szykowaną z ogromnym rozmachem wystawę tworzyć będzie przede wszystkim 40 dzieł Fridy Kahlo i Diega Rivery, które pochodzą z kolekcji Jaquesa i Natashy Gelman - pierwszych kolekcjonerów, którzy zainteresowali się sztuką meksykańską. Zobaczymy w Poznaniu m.in. powszechnie znane, "ikoniczne" dzieła Fridy, jak "Autoportret z naszyjnikiem", "Portret Diego Rivery" i "Autoportret MCMXLI". - Będzie to jednak kompletnie nietypowa wystawa w kontekście dotychczasowych prezentacji twórczości Fridy - podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę mówiła kuratorka, Helga Prignitz-Poda. - Skoncentrujemy się na jej malarstwie, na jej autentycznym talencie, a nie na romansach i chorobie, choć to one wciąż rozgrzewają wyobraźnię publiczności i mediów - tłumaczyła.
     Wystawa odkrywa też mało znane polskie wątki w życiu Kahlo i Rivery. Zawarty w tytule "Polski kontekst" to przede wszystkim przyjaźń pary z autorkami o polskim pochodzeniu - fotografką Bernice Kolko i malarką, uczennicą Fridy - Fanny Rabel. A także przypomnienie słynnej Wystawy Sztuki Meksykańskiej z 1955 r., która była jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego czasu w Polsce. Prace Kahlo i Rivery prezentowane będą w Sali Wystaw. Bezpośrednio stamtąd będzie można przejść do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą dokumentalne filmy, opowiadające o życiu i twórczości artystycznego duetu. W zachodnim skrzydle Zamku zobaczymy zdjęcia Bernice Kolko, której relacja z Fridą była szczególnie bliska w ostatnich latach życia artystki. Kolko miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych zdjęć Fridy. I właśnie te zdjęcia zobaczymy w Poznaniu. W kolejnej zamkowej sali pokazane zostaną prace Fanny Rabel - przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., otoczenie w jakim żyła Frida Kahlo. - Dzieła Fanny Rabel również będziemy oglądać w Polsce po raz pierwszy - podkreśla kuratorka.
   Bilety w cenach 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), 15 zł (grupowy i z Kartą Rodziny Dużej) można kupić w kasie CK Zamek, Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) lub na stronach: www.ckzamek.pl i www.bilety24.pl. Bilety kupuje się na konkretne dni i godziny: g. 12-14, 14-16, 16-18, 18-20. Wyjątek stanowią ostatnie dwa dni wystawy: 20-21.01.2018 r. W tych dniach ekspozycję można zwiedzać w g. 12-24.
    Wystawie w Poznaniu towarzyszyć będzie bogaty program lekcji muzealnych, wykładów i warsztatów twórczych.
Sylwia Klimek
Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" CK Zamek 28.09-21.01.2018 wernisaż: 27.09 kuratorka: Helga Prignitz-Poda
Data: 28.08.2017, godzina: 09:49:00.