Imieniny na Świętym Marcinie

Świętowania dnia 11 listopada ma w Poznaniu szczególny charakter. W radosny sposób obchodzimy kolejną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jesteśmy gośćmi ulicy Święty Marcin, która w tym dniu obchodzi imieniny. Świętomarcińska tradycja jest obecna w Poznaniu od dawna. Nadano jej nowy charakter pod koniec wieku XIX, gdy tradycyjnymi rogalami zaczęto dzielić się z potrzebującymi. Nawiązano w ten sposób do legendy o Świętym Marcinie, który podzielił się płaszczem z żebrakiem.

Tego dnia w Poznaniu nie może zabraknąć rogali. Będzie je można kupić na stoiskach stojących wzdłuż ulicy pod wieżowcami Alfa. Istotnym elementem święta jest też parada, w której tradycyjnie pojawia się postać Świętego Marcina. Jej finałem będzie przekazanie przez Prezydenta Miasta symbolicznych kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. Na scenie przed zamkiem przez cały dzień prezentować będą się poznańskie zespoły, a po wieczornym koncercie zobaczymy pokaz sztucznych ogni.
Nawiązując do dawnej tradycji dobroczynności, pragniemy aby we wspólnym świętowaniu wzięli udział Ci, którzy na co dzień pomagają innym. Oddamy im świętomarcińskie podwórka, na których ludzie i instytucje organizować będą wydarzenia i zabawy. Tego dnia Oni, na co dzień dbający o potrzebujących, przypomną o swoim istnieniu i wspólnie stworzą ulicę pełną uśmiechu i serdeczności.

Chcielibyśmy również przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.

PROGRAM

___

Ulica Św. Marcin

g.13 / KOROWóD
korowód Świętego Marcina
start przed kościołem pw. Świętego Marcina

g. 14-19 / ZABAWY DLA RODZIN
ul. Św. Marcin 26
Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne przygotowuje pakiet atrakcji dla rodzin z dziećmi. Będzie można wziąć udział w prostych zabawach a także wysłuchać krótkiego eventu muzycznego.

g. 14-19 / ATRAKCJE DLA DZIECI
ul. Św. Marcin 69
W tym wyjątkowym miejscu gdzie nad głowami stojących widoczny jest fryz gęsi swoje artystyczne dokonania prezentować będą podopieczni Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.

g. 14-19 / BUDUJEMY KARMNIKI
ul. Św. Marcin 27
Kolektyw Kąpielisko razem z Poznańskim Schroniskiem dla Zwierząt będą robić budki dla bezdomnych kotów będzie możliwość wykonania karmników dla ptaków.

g. 14.30 / GRA MIEJSKA
ul. Św. Marcin
NIVEA zaprosi na grę miejską Na uczestników czekają nagrody, jednak najważniejsze jest to, że każdy, kto weźmie udział w grze miejskiej NIVEA, swoją obecnością wesprze zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci z poznańskich domów dziecka. Wystarczy, że w grze weźmie udział 100 osób, a NIVEA przekaże wszystkim domom dziecka w Poznaniu roczny zapas kosmetyków.

g. 15-19 / KIERMASZ RĘKODZIEŁA
ul. Św. Marcin 35

g. 15-19 / TARG KSIĄŻEK
ul. Św. Marcin 61

g. 15-19 / POTAŃCóWKA
Okolice budynku nr 45
W klimat zabawy sprzed lat przeniesie nas Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, które specjalnie na imieniny ulicy przygotuje potańcówkę pod gołym niebem

g. 14-17 / SŁODKI POKAZ
ul. Św. Marcin 38
Amore Bio Gelato wprowadzi klimat miejskiego festynu, przed lodziarnią pojawią się zwierzęta z balonów, dzieci będą mogły pomalować sobie buźki, a dla zakochanych w lodach odbędzie się pokaz produkcji prawdziwych włoskich gelato.

g. 14-16 / KARMELKOWO
ul. Św. Marcin 29
Karmelkowo przeniesie swoich gości w świat Alicji w krainie czarów. Przed manufakturą będą bańki, balony i szczudlarze. Dla łasuchów będą lizaki w kształcie flag i rogali marcińskich, nie zabraknie też pokazów produkcji cukierków i lizaków.

g. 10-20 / WARSZTATY
ul. Św. Marcin 24 (Galeria MM)
Skład Kulturalny zaprasza na patriotyczne warsztaty dla dzieci oraz quiz z nagrodami.

g. 17 / WYKŁAD
Kawiarnia Kociak
Zapraszamy na wykład: ?Jak 11 listopada wygląda w innych miejscach Europy?
słowo wstępne: Agata Miatkowska-Gołdyn

Przez cały dzień Święty Marcin rozbrzmiewać będzie dźwiękami płynącymi nie tylko ze sceny pod zamkiem, ale także z kilku miejsc na samej ulicy. Wśród naszych gości tego dnia znajdą się Lech Dyblik, Republika Rytmu (podcienie Hotelu Lech), kataryniarz Tadeusz Lis.

___

Scena przed zamkiem

g. 13.40 / PRZEKAZANIE KLUCZA
Prezydenta Poznania Ryszard Grobelny przekaże klucze do bram miasta Świętemu Marcinowi, a następnie wręczy 10-ciu wybranym uczestnikom programu Barki (którzy przeszli rehabilitację społeczną i zawodową i odbudowali zupełnie swoje życie) wyróżnienia Fundacji Barka ? ?Drabina Jakubowa?.

około g. 14 / KONCERT KATY CARR
KATY CARR – nowoczesna wokalistka i instrumentalistka, która pochodzi z Nottingham, ale ma polskie korzenie (mama Polka, tata Brytyjczyk szkockiego pochodzenia). Artystka podkreśla w wywiadach, że inspiracją dla niej są zarówno utwory Chopina, góralskie rytmy, jak i piosenki partyzanckie. Podczas Imienin Ulicy artystka zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu ?Paszport”.

g. 18 / KONCERT ILLEGAL BOYS
Illegal Boys (Nielegalni Chłopcy) to unikalne spotkanie reggae i ulicznego folku. Grają akustycznie, a ich brzmienie jest unikalne dzięki użyciu egzotycznych instrumentów. Sekcję rytmiczną tworzy kontrabas i afrykańska skrzynia, tzw. kachon (cajon) a wtórują im gitara akustyczna, gitara dobro, mandolina, ukulele, banjo, harmonijka ustna, grzechotki i saksofony.

około g. 19.30 / KONCERT ZESPOŁU HEY
HEY – od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia wraz z zespołem zostali wyróżnieni 17 Fryderykami i niezliczoną ilością innych nagród. Ostatnia wydana w 2012 roku płyta HEY ?Do rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan? została okrzyknięta najbardziej pozytywną płytą Hey?a.

około g. 21 / POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

___

CK ZAMEK

g. 12, 15, 18 / POZNAŃ NA CELULOIDZIE
Sala Kinowa / bilety: 2 zł
Prezentacja unikatowych przedwojennych kronik filmowych z Poznania. Film będzie ilustrowany muzyką na żywo przygotowaną przez Piotra Wizę.
Słowo wstępne: pracownicy zamku, którzy opowiedzą o poszczególnych sekwencjach filmu, o rzeczach, które już nie istnieją, a zostały utrwalone na taśmie.

g. 14-16 i 17-19 / DRUKUJEMY ŚW. MARCINA – WARSZTATY W TECHNICE SITODRUKU
sala 248 / wejściówki do odbioru w informacji zamku od 7.11.
Zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty drukarskie podczas których wykonamy matryce ze Św. Marcinem a następnie nadrukujemy je na koszulki lub torby.
Prosimy o przyniesienie własnych koszulek lub toreb, najlepiej jasnych.

g. 11-19 / WYSTAWY
_?Ernst Stewner ? niemiecki fotograf Polski?
Sala Wystaw / bilety: 6 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), 5 zł (grupowy)
_ ?Pamiętam, że w Zamku? ? wystawa audiowizualna
Sale 102, 103, 104 / wstęp wolny
_ ?Ul. Św. Marcin 2104? ? pokaz video Anny Raczyński i Karoliny Raczyńskich
Hol Kolumnowy / wstęp wolny
_Christian Mayer ?Threshold and Interia?
Galeria Fotografi pf / wstęp wolny
_ ?Zatrzymanie? Patrick Kovacovský / Marcin Bedryszak
Galeria Sztuki Współczesnej Profil / wstęp wolny

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury ZAMEK organizuje od 1994 roku.

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...