IDY MARCOWE

Dzisiaj, w piątek 3 lutego 2012 na ekrany naszych, polskich kin wchodzi film produkcji amerykańskiej i w reżyserii Georga Clooney?a pt. ?Idy marcowe? (tytuł oryginału brzmi: ?The Ides of March?). Jest to typowy dramat polityczny, a jego scenariusz powstał na podstawie sztuki teatralnej ?Farragut North” Beau Willimona, który pracował niegdyś przy kampanii prezydenckiej w USA.

Informacje:

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Premiera światowa: 31 sierpnia 2011 ? jak zwykle dużo wcześniej
Scenariusz: George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon.
Obsada: Ryan Gosling – Stephen Meyers, George Clooney – Gubernator Mike Morris, Philip Seymour Hoffman – Paul Zara, Paul Giamatti – Tom Duffy, Evan Rachel Wood – Molly Stearns, Marisa Tomei – Ida Horowicz I inni.

Historia:

Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA – Mika Morrisa z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami i wszędobylskimi dziennikarzami. Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem. Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii.

Jeden ze scenarzystów – Beau Willimon, pracował przy kampanii prezydenckiej demokratycznego kandydata Howarda Deana. George Clooney chciał nakręcić ?Idy” już w 2008 roku, ale wówczas głową narodu amerykańskiego został jego faworyt, Barack Obama. Historia umoczonego senatora zaskarbiającego sobie przychylność tłumów niekoniecznie wpisywała się więc w radosny nastrój zwycięstwa. Teraz, gdy po ponad dwóch latach prezydentury coraz częściej słychać głosy niezadowolonych zwolenników Baracka Obamy, George Clooney postanowił wrócić do zarzuconego niegdyś projektu.

Głównym bohaterem filmu jest Stephen Myers (Gosling) ? świetnie zapowiadający się rzecznik prasowy kandydata na prezydenta Mike’a Morrisa (w tej roli sam reżyser). Chłopak jest ślepo zapatrzony w swego czarującego szefa, który z równym wdziękiem rozprawia przed kamerami o związkach homoseksualnych co konfliktach zbrojnych. Stephen Myers będzie początkowo nie dowierzał, gdy odkryje, że Mike Morris wcale nie jest taki święty, za jakiego się podawał. Z czasem jednak jego młodzieńczy idealizm zostanie wystawiony na poważną próbę.

Tytuł filmu odwołuje się do zabójstwa Juliusza Cezara, w którym udział brał jego przyjaciel Brutus. George Clooney twierdzi, że podczas realizacji filmu mocno inspirował się dotyczącą tamtych zdarzeń tragedią Williama Szekspira. Krytycy literaccy zgodnie twierdzą, że mistrz ze Stratfordu nasączył swoje dzieło odniesieniami do sytuacji w elżbietańskiej Anglii, gdzie po śmierci królowej mogła wybuchnąć wojna domowa. Choć w Stanach Zjednoczonych do bratobójczej walki raczej nie dojdzie, pytania o moralność polityków, ich szczerość względem wyborców oraz o lojalność pozostają zawsze aktualne.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...