Gość Jan Sverak

Wyjątkowym gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, który odbywać się będzie w Poznaniu w dniach 15-21 lipca 2011, specjalnie dla dzieci, będzie laureat Oscara, czeski reżyser odnoszący międzynarodowe sukcesy, Jan Sverak. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć najnowszy jego film, pt. ?Kuki powraca?.

Jan Sverak

?Kuki powraca? został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu w Karlowych Warach. To wspaniała opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Jan Sverak urodził się w 1965 roku w Zatecu. Jest synem znanego aktora i scenarzysty Zdenka Sveraka. W roku 1988 ukończył Praską Akademię Filmową (FAMU). Jego najbardziej znanym filmem jest ?Kola?. To wzruszająca i zabawna opowieść o kilkuletnim chłopcu i muzyku. Właśnie ten film wyróżniła Amerykańska Akademia Filmowa w 1996 roku Oscarem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Obraz został entuzjastycznie przyjęty w kilkudziesięciu krajach na całym świecie i zdobył wiele nagród (m.in. Złoty Glob, Czeski Lew). Nie był to pierwszy międzynarodowy sukces tego twórcy. Już za swój studencki, ekologiczny film ?Pożeracze oleju? otrzymał tzw. studenckiego Oscara (American Academy of Motion Picture Arts and Sciences Student Oskar for Best Foreign Language Film) w kategorii najlepszego filmu zagranicznego. Pierwszy pełnometrażowy film Jana Sveraka, ?Szkoła podstawowa?, odniósł sukces w Europie i za oceanem, w 1992 roku nominowany był do Oscara. Z kolei film ?Jazda? osiągnął w Czechach status kultowej produkcji. Niskobudżetowy film, do którego Jan Sverak napisał scenariusz wraz z przyjacielem Martinem Dostalem, trafił na czołówki hitów w Czechach, a w 1995 roku zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Ostatnio na ekranach polskich kin można było oglądać ?Butelki zwrtone? Jana Sveraka (2008).

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...