Po prawie półrocznej modernizacji w niedzielę 16 grudnia otwarto Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdziemy w niej więcej niż przed remontem obrazów malarza-batalisty epoki romantyzmu, Januarego Suchodolskiego.
Zwiedzający zobaczą też nieeksponowane dotąd dzieła oraz perełki kolekcji rogalińskiej, niepokazywane w Pałacu w Rogalinie z powodu trwającego tam remontu. Nowe dzieła w galerii to nie jedyne zaskoczenie.
W galerii pojawiły się nowe cokoły do wyeksponowania większej liczby rzeźb. – Z myślą o wygodzie zwiedzających zainstalowano ławki, na których będzie można odpocząć w czasie oglądania dzieł. Wnętrza przystosowano także dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza słabowidzących i niewidomych.
Od niedzieli poznaniacy zatem będą mogli obejrzeć m.in. obraz Teofila Kwiatkowskiego „Polonez Chopina”.
Galeria nie była remontowana od ponad dziesięciu lat, to była pierwsza modernizacja od czasu jej otwarcia. Wymagała ona malowania, unowocześnienia, ale także reorganizacji ekspozycji.
W galerii można podziwiać dzieła od końca XVIII wieku, czyli od czasu romantyzmu. Publiczność może obcować z obrazami XIX-wiecznych mistrzów, takich jak chociażby Matejko, Chełmoński czy Fałat. Najnowsze prace eksponowane w galerii pochodzą z XX wieku.
Modernizacja galerii kosztowała ponad 320 tysięcy zł. Z czego 150 tysięcy to pieniądze z Ministerstwa Kultury.
Remont trwał pół roku. W tym czasie zainstalowane zostały nowe cokoły umożliwiające wyeksponowanie większego niż poprzednio zespołu rzeźb. Galeria wzbogaciła się też o nowe oświetlenie i ławki.
W muzealnej przestrzeni stanęło więcej rzeźb, między innymi „Macierzyństwo” Wacława Szymanowskiego oraz nieeksponowany dotąd „Anioł” Józefa Mehoffera.
Galeria zyskała też dziesięć obrazów, pochodzących z kolekcji remontowanego obecnie pałacu w Rogalinie. Będzie więc pokazywać przez najbliższe dwa lata dzieła tej miary co „Melancholia” Jacka Malczewskiego czy najpiękniejsze obrazy Ruszczyca, Mehoffera, Wyczółkowskiego, Podkowińskiego, Pankiewicza i Gierymskiego” .
Galeria Sztuki Polskiej liczy obecnie, wraz z depozytami, blisko 3 tys. obrazów i rzeźb, należy do najbardziej reprezentatywnych zbiorów sztuki od końca XVIII w. do połowy XX wieku.