Futerał o Evgenie

Autorem zdjęcia jest Zygmunt Drużbicki.

Byłam w piątek wieczorem na koncercie barda syberyjskiego, Evgena Malinowskiego, w Piwnicy Farnej Pod Blaszanym Kurem i przeżyłam takie chwile, że nie oddałabym ich za nic. Co się stało? Siedziałam tuż przy scenie i dane mi było porozmawiać w czasie koncertu z futerałem od Evgenowskiej gitary – nazwijmy go dla potrzeb artykułu Panem Futerałem – który swoje przeżył i miał wiele ciekawych rzeczy do opowiedzenia. Problemem był fakt, że zawsze rozmawialiśmy w czasie piosenek, bo w przerwach Pan Futerał milkł, żeby nie zdradzić tego, że nie jest zwykłym, bezdusznym, czarnym pokrowcem do gitary ze srebrnymi zapięciami.

Zacznijmy jednak od początku

Zaraz na początku Evgen, w białej koszuli i czarnych spodniach, zdeklarował się, że cały koncert, który notabene okazał się być bardzo długi, podzielony zostanie na dwie części. W części pierwszej słuchaliśmy piosenek Bułata Okudżawy, które mają znaleźć się na nowej płycie barda. Druga była czysto życzeniowa. Zaśpiewane zostały piosenki na życzenie, których lista krążyła wcześniej wśród słuchaczy koncertowych.

Praktycznie koncert rozpoczął się tak, jak nowa płyta, której jeszcze nie ma, czyli od recytacji i właśnie wtedy zaczęło się też moje futerałowe przeżycie. Wraz z głosem Evgena dotarł do mnie inny, bardzo niski, aczkolwiek wcale niemęski, bo pochodzący z futerału do gitary:
– Chciałabyś posłuchać paru ciekawostek o Evgenie Malinowskim, tym wielkim śpiewaku, bardzie syberyjskim i aktorze?
Jako osoba przywykła do gadających pomników, nie przejęłam się zbytnio tym, że mówi do mnie futerał. Skoro obeliski bywają rozmowne, to dlaczego futerały mają takie nie być? Podeszłam do sprawy bardzo rozsądnie i od razu zapytałam:
– Evgen jest aktorem?
– Oczywiście!
Odparł Pan Futerał z wyrzutem chyba i dowiedziałam się, że tak naprawdę Evgen to człowiek będący w 50% aktorem i 50% śpiewakiem, czyli można by nazwać go śpiewającym aktorem, a tego wcześniej nie wiedziałam. Grywa od czasu do czasu w wielu popularnych serialach ? ?Na dobre i na złe?, ?Ekstradycja?, ?Plebania?, czy ?Kryminalni?, a także w filmach, np. część 2 ?Bożej Podszewki?. Co ciekawe grał też w słynnym ?Quo Vadis? Jerzego Kawalerowicza, jednak nie wymieniono go w napisach końcowych. Ponoć Evgen wcale nie ma o to żalu. Cieszy się za to ze spotkania z tak wielkim reżyserem i innymi osobami z ekipy, czuje, że nabył sporego doświadczenia, a poza tym ?Quo Vadis? było dla niego wielką przygodą. Może nawet większą niż opisywane właśnie przeze mnie futerałowe przeżycie? Tak zaczęłam sobie myśleć, gdy Pan Futerał powiedział:
– Teraz słuchaj. To już połowa piosenki. Musisz trochę posłuchać. Wrócę za chwilę.

W tym momencie zamilkł i zmienił się w suchy kawałek drewna obity dermą. Wtedy trochę otrzeźwiałam i pomyślałam sobie, że rzeczywiście, przyszłam na koncert – dobrze byłoby więc posłuchać choć trochę muzyki. Słuchałam. Miło było i dobrze, ale myślałam również o tym, że muszę przecież dowiedzieć się trochę o życiu Evgena, żeby móc potem napisać ciekawy artykuł. A poza tym usłyszałam słowo ?teatr?, a teatr jest czymś co naprawdę kocham, i dlatego każdego aktora wypytuję o jego doświadczenia z nim związane ? po prostu nie mogę się powstrzymać.

Życie i teatr

Po oklaskach po pierwszej piosence, zaczęła się druga i przybył z powrotem Pan Futerał. Stąd wiem, że Evgen urodził się 18 marca 1967 roku – marcowy chłopak ?w Biełowie, na Syberii. Do Polski przeprowadził się w roku 1992.
– Dlaczego właśnie do naszego kraju?
Stąd prawdopodobnie pochodzi jego dziadek, więc Evgen przyjechał Polskę zobaczyć, jako swoje miejsce pochodzenia. I tak sobie ogląda ją już 18 lat, a mama w Biełowie spokojnie i wytrwale czeka na niego. Bo co innego ma robić?

Jeśli chodzi o wykształcenie, to Evgen skończył tu, w Warszawie, Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia, a przedtem Kiemierowską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk i Kultury.
– A gdzie jest ta szkoła?
– Jeśli dziś wyjdziesz na wschód i będziesz jechała sobie cały czas prosto, a w czwartek nagle skręcisz w prawo, to kiedyś do tej szkoły na pewno dotrzesz.

Hmm … Pójdźmy Wiec Pytanie kolejne w – teatr. W Roku 1998 Evgen zagrał w spektaklu pt TV. „Duże i małe”. To jednak niewiele znaczy i żart w porównaniu z niczym u Jégo Rola Krystyny Jandy w Teatrze Polonia. Wcielił SIĘ tam w rolę Włodzimierza Wysockiego w spektaklu Raszyda Tuguszewa pt. „Rajskie jabłka”, ktorý swa premiere mial w Roku 2007. Z Tego, co Pan wie Futerał do pani Krystyna Janda, reżyserka spektaklu JAKO, zrobiła olbrzymie wrażenie Na Evgenie. Odkrył w niej niesamowitą i niewyczerpaną Wprost wrażliwość, także charyzmę. JEST Twoje dane Personal Tego DLA podziwu, Ona Ze, MIMO, Polka żartem Ze, zafascynowała SIĘ kiedys Rosjaninem, Włodzimierzem Wysockim – aktorem, pieśniarzem i poeta. Kupiła kilka płyt i Teraz Na Dzień co słucha. Dla niego samego Włodzimierz Wysocki wielki wzór do naśladowania zrobić. żartem Szczęściem, NIE Ze zrobić Konca. Włodzimierz Wysocki bowiem prowadził DOSC nerwowy i artystycznie chaotyczny tryb Życia, byl uzależniony OD alkoholu i narkotyków. W decydującym stopniu doprowadziło do przedwczesnej smierci nie Jégo Na Zawal Serca. Evgen również w swoim czasie poszedł w narkotyki i alkohol, ale udało mu SIĘ OD wyzwolić Nich.
– Czuje jakby ktos SIĘ Teraz zdjął mu z ramion wielki worek.
Dodał Pan juz Futerał Na początku Nie Wiem, ktorej piosenki. Caly Czas rozmawialiśmy „Tylko w ciągu pierwszych utworow czesci, żebym poznała również muzykę Evgena.

Płyty

Evgen Malinowski wydał 2 Płyty solowe cyklu w „ZAPRASZA bard syberyjski”: „Prolog” i „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”.

W Marcu 2011 r., czyli ZA BARDZO niedlugo, ma ukazać Trzecia poświęcona SIĘ Bułatowi Okudżawie. To również wielki idol Evgena. nia materiálu Na Wlasnie słuchaliśmy w I czesci koncertu.

– A wiesz, zwiedziłem Ĺže z Evgenem Świat caly prawie?
Pan Futerał Mnie zapytał z duma w pewnym momencie.
– Wiem Nie, ale jakos trudno mi wyobrazić do Sobie.
Odpowiedziałam z lekka nutka niedowierzania w głosie IW dziesięć sposób Chyba obraziłam Pana Futerała. Powiedział, Ze Evgen prawie koncertował wszędzie – np. W Niemczech, Stanach w, Litwie, na, CZY Rosji w. Za każdym zabierał ZE total soba gitarę w futerale, żeby ja przewlekłe. I dlatego wlasnie na, Pan Futerał, zwiedził parcianePaski miejsca te, po czym oświadczył, Wiem Ze juz wystarczająco duzo, fuknął i zostawił Mnie sama Na Druga, życzeniową, koncertu Cześć.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...