Fotogeniczne kry

?Kra? – taki tytuł nosi najnowszy fotograficzny projekt Szymona Rogińskiego. Wernisaż jego wystawy odbędzie się w Galerii Fotografii ?pf? w Centrum Kultury Zamek na ul. Święty Marcin 80/82 w Poznaniu w środę, 21 marca 2012, o godz. 19.00. Prace artysty pełne są wizualnych paradoksów i nieoczywistości. Wystawa potrwa do 6 maja 2012, a jej kuratorem jest Witek Kanicki.

Fotografie wykonane przez Szymona Rogińskiego obfitują w motywy pochodzące z rzeczywistości, jednak zauważa się w nich również mnóstwo przestrzeni i dominację ciemnych materii. Wiele z jego prac powstaje bez wyraźnych manipulacji, ale abstrakcja i tak przez nie się przebija. Tytuł wystawy wziął się od brył lodowych, które zostały sfotografowane płynące po nocnej tafli Wisły w Warszawie z jednego z tamtejszych mostów. Szymon Rogiński o krach wyraża się tak: te fantastyczne formy zlepiają się w coraz to większe płaszczyzny, stopniowo ogarniając rzekę i tworząc w końcu lodową pokrywę, która płynąc przez miasto wydaje złowieszcze dźwięki. […] Nocą, na czarnym tle wody ich kształty stają się najbardziej widoczne i dostrzegam je jako zmienne, dryfujące z prądem rzeki abstrakcyjne obrazy. Stąd też dużo w tym cyklu fotografii jest mroku, lęku i niepokoju. Przeważa nastrój złowieszczy.

Wystawa ?Kra? jest kolejnym już premierowym projektem prezentowanym w Galerii Fotografii ?pf?.

Szymon Rogiński
Urodził się w roku 1975. Ukończył gdańskie Studium Fotografii Artystycznej. Współpracował jako fotograf z ?Gazetą Wyborczą?. W roku 2010 został laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego fotografie prezentowane były w trakcie licznych wystaw zbiorowych (?Centre for Visual Arts? w Sainsbury, ?CSW? w Warszawie, na Biennale Fotografii w Poznaniu, w Galerii ?Spielhaus-Morrison? w Berlinie i in.) i indywidualnych (m.in. w Galerii ?Appendix 2? w Warszawie, ?Artist Mouse? w Jerozolimie oraz podczas Photobiennale w Thessalonikach). Obecnie Szymon Rogiński mieszka i pracuje w Warszawie.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...