Filmy o kulturze żydowskiej

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań już po raz drugi zaprasza na przegląd filmów o tematyce żydowskiej w Poznaniu. Pokazy odbędą się w dniach 20-21 października w Atelier Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75 oraz 22 października w Domu Spotkań przy ul. Żydowskiej 15A. Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Na pokazy w Domu Spotkań obowiązują wejściówki (do odbioru w CIM od 18 października).
20 października, sobota, Atelier Łazęga Poznańska godz. 18:00: HERSTORY I „Amerykańska dziewczyna: problem uprzedzenia”, reż. Lee R. Bobker, USA 1958 (28 min.) Dorastająca dziewczyna z małej miejscowości wystawia na próbę demokratyczne dziedzictwo swego kraju, gdy udaje Żydówkę i styka się z uprzedzeniem. „Daj mi usłyszeć swój głos”, reż. Mili Ben Hayl, Tamar Shippony, Izrael 2017, 48 min. Po wielu latach milczenia coraz więcej kobiet ośmiela się nadać własną – indywidualną i muzyczną – interpretację starodawnym żydowskim tekstom. Dotąd obszar ten był dostępny wyłącznie mężczyznom. Film snuje intymną rozmowę z czterema utalentowanymi muzycznie kobietami – Almą Zohar, Victorią Hanna, Maureen Nehedar i Leą Avraham;
godz. 20:00: HERSTORY II „Miss Holocaust”, reż. Michalina Musielak, Polska 2017 (22 min. + Q&A) Grupa kobiet przygotowuje się do występu. „Wyprostuj się! Obrót! Stop! Uśmiech! Ukłon!” – komenderuje choreografka. Czuć narastające napięcie, nerwów nie uspokaja ani podstawiona limuzyna, ani sala wypełniona po brzegi elegancką, choć trochę znudzoną, publicznością. Zobaczcie konkurs piękności, do którego wstępna selekcja odbyła się niemal 80 lat temu. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Michaliną Musielak.
21 października, niedziela, Atelier Łazęga Poznańska godz. 18:00: HISTORIE RODZINNE „W poszukiwaniu portretów”, reż. Elizabeth Rynecki, USA 2018 (77 min.) Moshe Rynecki (1881-1943) był płodnym warszawskim artystą, malującym sceny z życia społeczności polsko-żydowskiej w okresie międzywojennym. Po Holokauście jego żona zdołała odzyskać tylko małą część jego prac, wiele z nich jednak przetrwało bez wiedzy rodziny. Poszukiwania zaginionych prac prowadzone przez prawnuczkę Moshe – Elizabeth Rynecki przez ponad 10 lat zakończyły się niespodziewanie ogromnym sukcesem.
godz. 20:00 SEANS NIESPODZIANKA
22 października, poniedziałek, Dom Spotkań godz. 18:00: GŁOSY OCALONYCH „Józio, chodź do domu”, reż. Marcin Chłopaś, Polska 2016 (31 min.) Mówi o sobie Józio z Wałbrzycha. Ale w Wałbrzychu nie był od lat pięćdziesiątych, kiedy z rodzicami wyemigrował z Polski do Izraela. Teraz pracuje tam jako przewodnik – coraz bardziej znany wśród polskich turystów. Ponad pół wieku marzył, by znów zobaczyć kamienicę, w której spędził dzieciństwo. „Abramek wrócił sam”, reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2017 (38 min.) Henryk Prajs jest jedynym żyjącym Żydem z Góry Kalwarii i jedynym żyjącym szwoleżerem z Suwalskiej Brykady Kawalerii z kampanii wrześniowej. Przeżył wojnę i Holokaust, ale pozostał ze swoim życiem całkowicie sam. Jego świat odszedł a on został przeniesiony do innej rzeczywistości.
godz. 20:00: HERSTORY III „Nieczyści”, reż. Daniel Najenson, Izrael, Argentyna 2017 (69 min.) Na początku XX wieku tysiące żydowskich kobiet z Europy Wschodniej zostało sprowadzonych do argentyńskich domów publicznych. Alfonsi, też Żydzi, uważani byli za „nieczystych” przez normatywną społeczność żydowską. Te nieszczęśliwe kobiety również uważane były za „nieczyste”. Idea i realizacja: Marek Bochniarz Przegląd filmów współfinansowany z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu OTWARTA ŻYDOWSKA – #poznańwspiera Partnerzy: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
x

Zobasz także

Tydzień filmu niemieckiego

29 listopada w Kinie Muza w Poznaniu rozpocznie się kolejna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego! Pokażemy ...