Fantastyczne marzenia Wojtka Siudmaka

Wojtek Siudmak to polski, choc od roku 1966 na stale mieszkajacy w Paryzu ? rzeźbiarz, malarz i rysownik. Do 20 października 2011 w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2 (Hall Główny) trwa jego wystawa ? naprawdę warto się przejść, by zobaczyć to i owo. Wstęp wolny.
Wojtek Siudmak urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu w województwie łódzkim. Tam też ukończył szkołę podstawową, potem uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jak już wiadomo, w roku 1966 r. przeprowadził się do Francji, gdzie studiował w paryskiej wyższej szkole plastycznej – Ecole des Beaux-Arts.

Wojtek Siudmak uważany jest za jednego z czołowych reprezentantów realizmu fantastycznego. On sam zaś nazywa się hiperrealistą fantastycznym i zawsze podkreśla swą oryginalność. Realizm fantastyczny, który z sukcesami uprawia, łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, a swe korzenie ma w surrealizmie, reprezentowanym m. in. przez Salvadora Dali.

Wojtek Siudmak jest połączony z tym wielkim artystą łatwością w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczuciem światła i cienia oraz powietrznymi i linearnymi perspektywami. Sam mówi, że: maluje w sposób impresjonistyczny i chaotyczny. Jego sztuka nie ulega żadnym popularnym trendom, ani modom. Urzeka tylko swoich odbiorców renesansową wirtuozerią i perfekcją, fascynuje wręcz wyobraźnią, a także ? i to jest godne podkreślenia – bogactwem intelektualnym.

Wojtek Siudmak

Wojtek Siudmak twierdzi, że wyobraźnia jest bardzo ważna. W tworzonym przez niego świecie zatem rządzi prosta zasada postępowania: ?Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery?. Dlatego świat ten jest tak odmienny od innych i od wszystkiego właściwie, po prostu jedyny w swoim rodzaju. W dziełach Wojtka Siudmaka wiele można znaleźć osobistych symboli, a także fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Do tradycyjnych środków wyrazu artysta dodaje elementy czysto realistyczne, a perfekcja techniczna jest tu na usługach oryginalnej i bujnej wyobraźni, której owocami są jak najbardziej fantastyczne marzenia jego samego i odbiorców jego sztuki.

Wojtek Siudmak to artysta, którego seria wystaw retrospektywnych trwa nieprzerwanie od roku 1988. Szczególnym wydarzeniem była tu oficjalna wystawa, zorganizowana z okazji wejścia w III Tysiąclecie, na wieży Eiffla w Paryżu. Ponadto w latach 2003?2004 miał miejsce cykl wystaw retrospektywnych w Polsce, w aż ośmiu miastach i tamtejszych Muzeach Narodowych. Artysta jest też honorowym obywatelem Wielunia i francuskiego miasta Ozoir la Ferriere.

Opinie

Wojtek Siudmak zbiera wiele opinii wyrażających podziw dla jego twórczości. Słynny włoski reżyser i scenarzysta filmowy,Federico Fellini, powiedział:
Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.
Jean-Jacques Annaud, francuski reżyser, scenarzysta filmowy i na dodatek producent, mówił o nim tak:
W moim domu, tam gdzie spędzam wiele czasu, wisi obraz Festiwalu w Cannes 1976. Podpisany jest SIUDMAK. Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.
Jeszcze jeden reżyser, scenarzysta filmowy i producent, tym razem amerykański, George Lucas, powiedział:
Jego cudowna sztuka rysunku i wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.
Guy Beart , francuski piosenkarz i autor tekstów, mówi tak:
To piękno jest zaskakujące i urzekające, podobnie jak widok tęczy na niebie, która jest oczywistym pięknem.
Beata Tyszkiewicz powiedziała:
Wojtek dotyka jedną ręką kosmosu, a drugą prostego człowieka, który dopiero się kształci. Jest prawdziwym niepoprawnym romantykiem.

Pokój i miłość

Wojtek Siudmak jest w tej chwili rzeźbiącą częścią Światowego Projektu Pokoju, realizowanego pod patronatem UNESCO, pn. ?Wieczna Miłość?. Wzniesiony pomnik o tej jakże wiekuistej nazwie jest symbolem piękna, pokoju i harmonii. Misją Światowego Projektu Pokoju jest przekazanie oraz rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Sztuka zlewa się tutaj z intelektem, a różne miasta świata zostają połączone dziełami sztuki, tworząc unikalną sztafetę Pokoju W ten właśnie sposób Światowy Projekt Pokoju pozwala zrodzić dialog kultur III-go millenium. Będzie to początek międzynarodowej współpracy w zakresie nauki i sztuki.


?Wieczna miłość? na wystawie w Centrum Wykładowo Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej

Wojtek Siudmak ? wystawa malarstwa, rysunków i rzeźby

Oglądać ją można w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej w Hallu Głównym przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu do 20 października 2011, od poniedziałku do soboty włącznie w godz. od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...