DuoDram dialog na dwa fortepiany

Wirtuozów tej klasy jak duet Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł nie mamy zbyt często okazji słuchać na żywo w poznańskich klubach. Chociażby dlatego, że już samo ustawienie na scenie dwóch fortepianów stanowi ogromne wyzwanie. Blue Note mu sprosta! W sobotę 10 listopada. Dlaczego dwójka wybitnych pianistów jazowych ? Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł ? nazwali swój wspólny program ?DuoDram?? To określenie przywodzi na myśl świat teatru i dla każdego, kto wysłuchał ich nagrań z festiwalu Jazz Gdyni opublikowanych na płycie ?DuoDram? ? jasne jest, że muzyka tworzona za pomocą dwóch fortepianów niesie w sobie tak wielki ładunek napięcia i emocji, że równać się może jedynie z dziełami najwybitniejszych mistrzów dramatu. Jest w niej świetnie opowiedziana historia, pełna elementów improwizowanego zaskoczenia, świetnych zwrotów akcji, romantycznych uniesień i doskonałych dialogów dwóch instrumentów. Jaskułke i Wyleżoł jazzowe brzemienia łączą z wyrafinowaną klasyką, otwarcie czerpiąc z dziedzictwa chociażby Fryderyka Chopina, dodają do tego osobliwe szaleństwo i odważną formę.
Muzycy bez skrępowania bawią się dźwiękami, nadając im coraz to nowsze znaczenia, budując z nich niezwykle spójny świat. I ? co najważniejsze ? zostawiają otwartą furtkę dla słuchacza, zapraszają go by zechciał odwiedzić ten fascynujący, zbudowany z dźwięków twór. Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł kreują zdumiewające widowisko oparte na mistrzostwie i kunszcie wykonawczym. Zdumiewające ? ponieważ jedynymi jego aktorami jest dwójka muzyków grających na dwóch fortepianach. To wielkie wydarzenie na najwyższym artystycznym poziomie!
Sławek Jaskułke (1979) Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych średniego pokolenia. Kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Członek kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Ma za sobą koncerty na niemal wszystkich kontynentach i największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Symphony Hall w Chicago. Twórca i lider projektu ?Chopin na 5 fortepianów?, który prezentowany był na światowej wystawie EXPO w Shanghaju oraz Singapurze i prestiżowej Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie.
Piotr Wyleżoł (1976) Uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Pianista, kompozytor, improwizator. Laureat licznych konkursów i festiwali jazzowych. Lider własnego trio. Współpracuje z Nigelem Kennedy’m. Płyta artysty ?Children?s Episodes? otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. Nagrywa dla prestiżowej wytwórni Fresh Sound Records.
DuoDram ? Jaskułke & Wyleżoł sobota, 10 listopada 2012, godz. 20.00 klub Blue Note bilet wstępu: 35 zł (miejsca siedzące) — Blue Note Poznań Jazz Club ul. Kościuszki 79 (gmach C.K. Zamek) tel. 61 65 70 777, 61 851 04 08 www.bluenote.poznan.pl

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...