Dokumentalna ARGENTYŃSKA LEKCJA

We wtorek, 25 października 2011, o godz. 19.00 w poznańskim Klasztorze Karmelitów Bosych na ul. Działowej 25 odbędzie się kolejna Piwnica duchowa z cyklu ?Kino duchowe?. Zobaczyć będzie można najnowszy film dokumentalny Wojciecha Staronia ? ?Argentyńska lekcja?. Spotkanie przygotowała i prowadzi Wanda Różycka-Zborowska. Wstęp wolny.

Kadr z filmu


?Argentyńska lekcja?

Film ? wyprodukowała go TVP1, Redakcja Reportażu i Dokumentu – odniósł wielki sukces na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. ?Złoty Róg? to główna nagroda w konkursie międzynarodowym. W uzasadnieniu tego werdyktu jury (Tue Steen Müller – Dania, Dušan Hudec – Słowacja, Marcin Koszałka – Polska, Kaleo La Belle – Szwajcaria, Annamaria Percavassi – Włochy) czytamy, że film ten ?od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką?. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło. Wojciech Staroń, jednocześnie reżyser i operator tego filmu, został również uhonorowany za niezwykłe zdjęcia. Otrzymał za nie nagrody Prezesa Telewizji Polskiej (wręczył ją osobiście prezes Juliusz Braun) oraz Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. ?Argentyńską lekcję? doceniło również jury studenckie, które przyznało filmowi swe wyróżnienie za “twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną?.

Historia:
W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument 'Syberyjska lekcja” o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami. Poznaje bowiem starszą od siebie 11-letnią Marcię, która choć jest jeszcze dzieckiem, musi martwić się o los rodziny. Ta przyjaźń zmienia Janka.

Informacje:
Reżyseria: Wojciech Staroń,
Zdjęcia: Wojciech Staroń,
Gatunek: dokument
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2011
Dane techniczne: Barwny. 56 min.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...