Dni Wielkopolski 2014

W rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który obradował w Poznaniu 3 grudnia 96 lat temu, rozpoczynają się tradycyjnie Dni Wielkopolski. Patronują im marszałek województwa wielkopolskiego, wojewoda i prezydent Poznania.Tak jak w poprzednich latach w Farze Poznańskiej o godz. 12.30 odprawiona zostanie msza święta w intencji Wielkopolan, a potem – o 14.00 – pod tablicą pamiątkową w Kinie Apollo, gdzie odbywały się obrady Sejmu, zostaną złożone kwiaty.
3 grudnia 1918 roku do Poznania zjechało 1200 posłów ze Śląska, Mazur, Prus Królewskich i najwięcej – z Wielkopolski. Wśród nich było 129 kobiet. Omawiano sytuację polityczną w Europie, przyszłe granice i ustrój polityczny niepodległej Polski. Wysłano telegramy do rządów Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Poznań zgotował posłom owacyjne przyjęcie – miasto było udekorowane biało-czerwonymi flagami, towarzyszono posłom w uroczystym pochodzie, śpiewano patriotyczne pieśni, a porządku pilnowali skauci i i Straż Ludowa. To bardzo ważne, a niestety mało znane wydarzenie każdego roku przypomina Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...