Design po poznańsku

W środę, 23 lutego 2011, o godz.18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał miejsce mieć będzie spotkanie z designerem, Pawłem Grobelnym, w cyklu: w ramach designu. Zostaną przedstawione na nim wszystkie nurty współczesnego designu, m. in. craft design i sustainable design, a później uczestnicy wspólnie poszukają granic tego tak szeroko rozumianego designu. Wstęp wolny.

W ramach designu

Jest to cykl comiesięcznych spotkań, organizowanych w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, pozwalających skupić się na produkcie oraz projektowaniu graficznym, zarówno w trójwymiarowych, jak i dwuwymiarowych owocach pracy.

Spotkanie 23 lutego

Prowadzi je Magda Popławska, kontakt:
tel. 061 8529502
magdalena.poplawska@arsenal.art.pl.
Jednymi z najciekawszych zjawisk współczesnego designu są coraz śmielsze próby przekraczania granicy ze sztuką i to będzie temat główny spotkania. Oprócz artdesignu, ważnym nurtem jest craft design wykorzystujący techniki i język rzemiosła. Ponadto jest również szeroko rozumiane projektowanie zrównoważone, oparte najczęściej o współpracę z naukowcami różnych dziedzin. Dyskusja może być naprawdę gorąca. Zwłaszcza że postawione zostanie pytanie o to co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? Kolejnym pytaniem jest pytanie o to w jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, a w jakiej mierze trzymanie się pewnych zasad, np. dotyczących typografii, jest wartością budującą profesjonalizm? Osiągnięcia designu są przecież odpowiedzią na społeczne przemiany, rozwiązują problemy, zaspokajają potrzeby, spełniają zachcianki, s, projektanci rozwiązują w swojej twórczości kwestie estetyczne, moralne i filozoficzne. Gdzie leży granica użyteczności i celowości? Na spotkaniu będzie można popatrzeć na design, nie tracąc zmysłu krytyki.

Paweł Grobelny

Jest to designer i absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoim czasie był stypendystą école Nationale Supérieure des Beaux-arts de Paris, później école Nationale des Beaux-arts de Lyon, Rządu Francuskiego oraz fundacji Le Pont Neuf w Paryżu. Jest laureatem wielu konkursów projektowych między innymi ?LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators?, ?Parckdesign 2008?, ?Prodeco 2006 ? Młody Projektant?, ?Prodeco 2008?, ?Machina Design Awards 2009? oraz wyróżnienia honorowego w ramach konkursu ?The new subjectivity in design? zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. W 2009 roku Paweł Grobelny został wybrany do grona 100 Young European Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji 2009 organizowanego przez Komisję Unii Europejskiej i Komitet Miast i Regionów UE. Swoje prace prezentował między innymi na Festiwalu DesignMai w Berlinie, Talents Ambiente we Frankfurcie, Międzynarodowym Biennale Designu w Saint-Etienne, Meuble Paris w Paryżu, Olimpiadzie Designu w Seulu oraz podczas Tygodnia Designu w Tokio. Na co dzień Paweł Grobelny zajmuje się projektowaniem mebli, wnętrz oraz przestrzeni publicznych, a także organizacją wystaw designu.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...