Człowiek bez paszportu

W najbliższy piątek w Puszczykowie pod Poznaniem odbędzie się premiera filmu oraz książki ?Arkady Fiedler ? człowiek bez paszportu?. Emisją obrazu zainteresowana jest TVP Polonia, TVP Kultura, Kino Polska oraz Planete+. Podróżnik, pisarz i korespondent wojenny, jakim był Arkady Fiedler jest postacią w ostatnich latach nieco zapomnianą. Niezależny reżyser filmowy z Poznania, Jerzy Jernas – który zrealizował m.in. film ?Bohaterowie z Wapna? czy ?KSU ? legenda Bieszczad, legenda rocka? postanowił przypomnieć współczesnym Polakom o zasługach Arkadego Fiedlera. Jak się okazuje większość osób odwiedzających Muzeum w Puszczykowie na widok książki ?Mały Bizon? albo ?Wyspa Robinsona? przyznaje, że była to ich pierwsza książka jaką w życiu przeczytali. Niektórzy nawet ze zdziwieniem stwierdzają, że kompletnie zapomnieli o fakcie, iż to właśnie Arkady Fiedler napisał legendarną książkę ?Dywizjon 303?. ? Kilka lat temu uświadomiłem sobie, że koniecznie trzeba przypomnieć losy Arkadego Fiedlera ? mówi scenarzysta i reżyser filmu Jerzy Jernas.
Jego działalność powinna być wzorcem dla młodego pokolenia. Czytając jego życiorysy uświadomiłem sobie, że zawsze pomijany jest okres stalinowski. Wtedy już wiedziałem, że film musi opowiadać właśnie o tym najtrudniejszym okresie w jego życiu. Książka autorstwa dziennikarza Oskara Jernasa jest nie tylko uzupełnieniem filmu. Zawiera znacznie więcej informacji o wojennych losach i dramacie, jaki pisarz i podróżnik przeżył po powrocie do ojczyzny. Znalazły się w niej również niepublikowane zdjęcia z archiwum rodzinnego Fiedlerów.
Producentem filmu i książki jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK przy współudziale finansowym Starostwa Poznańskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania. Uroczysta premiera odbędzie się w piątek 4 października o godz. 19.00 w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie.

x

Zobasz także

ICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej

26 maja w Teatrze Wielkim podwójna dawka spektaklu „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ...