Czerwcowy Teatr Tańca w Poznaniu

Na początku, a w zasadzie w środku miesiąca poznański teatr taneczny wystawi dwa przedstawienia ? w tym jedno podwójne – w aż trzech odsłonach. Będą to: 10 czerwca 2011 i 11 czerwca 2011 spektakl pt. ?Walk@ karnawału z postem? oraz 12 czerwca 2011 spektakl ?The Outline? wraz z przedstawieniem ?Wo-man w pomidorach?.
1. 10 czerwca 2011 o godz. 20.00 i 11 czerwca 2011 o godz. 18.00 ?Walk@ karnawału z postem? w Auli Artis przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na ul. Kutrzeby 10.

?Walk@ karnawału z postem?

Inscenizacja i choreografia: Ewa Wycichowska
Muzyka: Zbigniew Łowżył
(z wykorzystaniem cytatów m.in. H. Purcella i H. M Góreckiego)

Tytuł spektaklu, chętniej nazywanego przez twórców instalacją choreograficzno – muzyczną nie bez powodu kojarzy się ze słynnym dziełem Breughla. W poznańskim projekcie nie znajdziemy jednak fabularyzacji breughlowskich figur. Wspólne jest raczej myślenie o kondycji ludzkiej, o naturze i jej sprzecznościach, tęsknocie do ideału i mimowolnemu uleganiu pokusie dysharmonii. […] Widzów czeka wędrówka, która jest swoistą grą, nie wolną od ryzyka, sytuacji niespodziewanych i rozwiązań zależnych wyłącznie od ich decyzji.

Spektakl nagrodzony został Buławą Hetmańską na XXVI Zamojskim Lecie Teatralnym w roku 2003, a także nagrodą czeskiej telewizji na festiwalu produkcji telewizyjnych ?Złota Praga? w roku 2007 (realizacja TVP Kultura).

2, 12 czerwca 2011 o godz. 20.00 ?The Outline? i ?Wo-man w pomidorach? również w Auli Artis przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na ul. Kutrzeby 10.

?The Outline?

Choreografia: Karolina Wyrwał
Muzyka (kompozycja i realizacja elektroniczna): Paul Tinsley (UK)
Scenografia i kostiumy: Zofia Jakubiec

?Samotność na wyciągnięcie ręki, czy duchota podwójnego oddechu pod jednym, szczelnie przylegającym do nieistniejącego kloszem? Kogo zaprosisz do środka koła? Komu dasz się zatrzasnąć i gdzie schowano klucze??

?Wo-man w pomidorach?

Choreografia: Yossi Berg
Muzyka: Nancy Sinatra „These boots are made for walking”, Julie London „Fly me to the moon”, Petula Clark „Downtown”, The treble spankers „Red hot navigator” (album „Hasheeda”), The chemical brothers (album „Surrender”), Cosmo Cosmolino (album „Street sweeper”), Virginia Rodrigues (album „Sol negro”), Edith Piaf „Milord”

Spektakl Yossi Berga to nieco nostalgiczna, ale nie pozbawiona żartobliwych akcentów, opowieść o kobietach i mężczyznach, blondynkach i macho, o stereotypach, którym ulegamy wpadając we własne pułapki. Formę przedstawienia budują charakterystyczne dla teatru tańca elementy, których programowy synkretyzm pozwala łączyć w jedną całość taniec, śpiew i działania aktorskie, elementy kultury wysokiej z cytatami z życia codziennego.

Ten spektakl wyróżniony został „Bursztynowym Faunem”, główną nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Gdyni.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...