Paderewski, Golffighter, Eurydyki … Zdarza się że patrząc w przód nie widzimy jutra, a kiedy nie patrzymy to rozumiemy przyszłość. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie ? bywa że żyjemy dla innych. Ważne, żeby patrzeć i żyć, widzieć i rozumieć. Galeria Qesa Niepowtarzalną okazję zapowiedziała V.A. GALLERY Poland i Galeria Qesa, które na dzień 17.09.2015 organizują konferencję prasową połączoną z poczęstunkiem i możliwością stworzenia kartoteki wystawy oraz przeprowadzenia wywiadu z Artystą. Konferencja prasowa odbędzie się tuż przed wernisażem. Wernisaż prac Antoniego Walerycha – rzeźbiarza i malarza -to wyjątkowe i z pewnością największe wydarzenie artystyczne września. Udział zapowiedzieli krytycy i znawcy sztuki oraz kolekcjonerzy i przyjaciele Artysty. O tym, że prace Walerycha otrzymują wysokie noty i cieszą się zainteresowaniem, świadczy zarówno dorobek zawodowy Maestro Walerycha, jak i ilość wyróżnień, zdobytych nagród oraz ilość sprzedanych na całym świecie prac. Briefing dla dziennikarzy organizuje QESA, która jest właścicielem kolekcji Golffighter.
W trakcie wystawy zobaczymy między innymi: ?Tańczące Eurydyki? ? prace dotyczące świata tańca i muzyki, płaskorzeźby i obrazy -„Golffighter „- premierową prezentację rzeźb przedstawiających sylwetki golfistów, których prezentacje honorowym patronatem objął Polski Związek Golfa. Podczas wystawy zaprezentowana zostanie także kolekcja ?Paderewski? która powstała w trakcie przygotowań do wzięcia udziału w konkursie. Paderewski, jak powszechnie wiadomo był kompozytorem i mężem stanu, a jego przyjazd do Poznania spowodował zamieszki i wybuch Powstania Wielkopolskiego.
W atelier Walerycha powstały trzy niesamowite kompozycje z cyklu ?Paderewski? o unikatowej dla rzeźb, interesującej dynamice. Dzieła spawane, jak bywa u Walerycha, z błyszczącej stali silnie oddziaływają na przestrzeń wypełniając je po trzykroć bardziej aniżeli stoją. Zachwycają i porywają unikatowym krojem i sznytem. Tworzą wyjątkową atmosferę, kiedy tę wyjątkową kolekcję zestawić je w jednym miejscu – i taka możliwość właśnie się pojawia (!). Poza cechami portretu Paderewskiego, w utworach Antoniego Walerycha odczytać można skrzydła i płomienie powstańcze ? jak podsumował zarząd Towarzystwa im. HC (organizator konkursu).
Co prawda idea pomnika Ignacego Jana Paderewskiego podzieliła środowisko poznańskich artystów, bowiem przebieg konkursu oceniony został jako podejrzany, a realizacje pomnika pianisty i premiera odwołano (?). Tym bardziej podziwianie rzeźb, które wygrały, ale nie wygrały wydaje się być bardziej interesujące…..
Brifing: 17. września 2015, godzina 16.45, Sala Multiroom, Metalmex, ul. Wierzbowa 162, Poznań Wysogotowo. Wernisaż: 17. września 2015, godzina 18.00, Sala Multiroom, Metalmex, ul. Wierzbowa 162, Poznań Wysogotowo. Kuratorzy wystawy: Violetta Kowalczyk i Rafał Gorączniak Mecenat: URBANO, METALMEX