Biedne kapelusznice i biedni kapelusznicy

Stosunkowo niedawno przy stadionie na ul. Bułgarskiej zaczęło działać nowe małe kino poznańskie. Jako portal kulturalny chcieliśmy napisać o nim jakiś artykuł w styczniu, szczególnie, że osoby w kapeluszach, czyli np. my, miały płacić tam mniej za bilet. Tymczasem otrzymaliśmy ostatnio list o zawieszeniu jego działalności. A wszystko przez miejskie remonty.

List od Magdaleny Modestowicz, Alicji Jankiewicz, Joanny Żak i Mateusza Witczaka, czyli zbiorczo od Kina ?Orbis Pictus? zaczynał się obiecująco, bo wspominał o tym, że nowy nadchodzący 2012 rok zaczyna nowy etap w życiu kina ?Orbis Pictus?. Potem jest uwaga, że opuszcza ono swoją siedzibę przy ulicy Bułgarskiej 19, ale nie ma żadnej wzmianki o nowym miejscu. Smutne to, zwłaszcza, gdy wspomni się inne małe kino poznańskie ? ?Maltę? ? działa ono teraz na ul. Rybaki 6a, ale ile było zachodu i ile to trwało, żeby działać zaczęło.

?Orbis Pictus? zaraz na początku swego istnienia proponowało poznaniakom nową jakość. Dlatego wspólnie z widzami udało się oswoić tę początkowo bardzo niechętną i niemiłą przestrzeń na Bułgarskiej, przy stadionie. Jednak nie udało się przybliżyć jej fizycznie. Tym bardziej, że Miasto Poznań i poznańska MPK remontują teraz wszystko, wszędzie i na potęgę. Remonty te utrudniają tylko widzom dotarcie do kina, które przecież nie leży wcale w centrum miasta, choć i tam remontowe problemy nie małe są.

Światełko w tunelu

Ludzie z Pictusa twierdzą, że wyprowadzka nie oznacza wcale końca kina – zresztą rower w logo kina od samego początku miał zwracać uwagę na jego mobilność. Ruszają więc teraz w poszukiwania nowego miejsca, by ? jak to piszą – z impetem powrócić na kulturalną mapę Poznania. Życzymy im powodzenia. Gorąco, życzliwie i naprawdę.

Ostatni miesiąc

W grudniu kino ?Orbis Pictus? zostanie oddane w ręce widzów. Repertuar na ten miesiąc zostanie mocno ograniczony. Odbędzie się w nim kilka akademii filmowych dla najmłodszych oraz seansów zamkniętych. Każdy może spędzić wieczór w kinie w sposób jaki sobie wymarzy. Wystarczy przyjść i ?zrobić to w kinie?. Kontakt dla zainteresowanych:
kino@orbis-pictus.pl.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...